Szokujące słowa prezydenta Niemiec! Nord Stream 2 to rekompensata za atak III Rzeszy na ZSRS?

0
0
/ źródło: Facebook

Nie ustają próby przeforsowania projektu Nord Stream 2 za wszelką cenę. Tym razem w akcję lobbingową włączył się prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier. Użył w tym celu kuriozalnego porównania z historii II wojny światowej, mianowicie usprawiedliwiał budowę gazociągu rekompensatą za atak III Rzeszy na Związek Sowiecki. Powyższe słowa wywołały dyplomatyczną burzę.

Prezydent Niemiec udzielił wywiadu dziennikowi Rheinischen Post, w którym bronił gazociągu Nord Stream 2 osadzając go „w szerszym kontekście historycznym”. Stwierdził on, że relacje energetyczne są prawie ostatnim mostem łączącym Europę z Rosją oraz podkreślał, że RFN musi zwrócić uwagę na to, że w 1941 roku III Rzesza napadła na ZSRS, co kosztowało życie 20 milionów Rosjan.

Innymi słowy mówiąc, prezydent Niemiec użył do obrony projektu Nord Stream 2 argumentu swoistej rekompensaty za niemiecką agresję na Związek Sowiecki.

Słowa te wywołały dyplomatyczną burzę, zwłaszcza na Ukrainie. Ukraiński ambasador w Berlinie Andrij Melnyk stwierdził, że w dyskusji o Nord Stream 2 prezydent Niemiec używa „wątpliwych argumentów historycznych. Zdaniem dyplomaty, komentarze Steinmeiera zignorowały ukraińskie ofiary II Wojny Światowej.

To nie koniec kontrowersji wokół niemieckich dążeń do ukończenia budowy gazociągu Nord Stream 2. Bundestag zdecydował, że minister finansów Olaf Scholz musi opuścić trwająca konferencję rządową w sprawie pandemii koronawirusa i niezwłocznie stawić się w parlamencie, aby wziąć udział w toczącej się debacie na temat polityki Rosji, w tym gazociągu Nord Stream 2. Chodzi o ujawnioną dzień wcześniej ofertę subsydiowania importu amerykańskiego gazu, co miało być, jak ocenił europoseł Jacek Saryusz-Wolski, próbą „przekupienia” administracji Donalda Trumpa.

Wniosek o stawienie się ministra finansów na debacie w niemieckim parlamencie złożyła partia Zielonych, która chce od Scholza wyjaśnień w sprawie opublikowanego we wtorek przez organizację ochrony środowiska Deutsche Umwelthilfe (DUH) listu. Scholz zaoferował w nim Stanom Zjednoczonym do 1 mld euro subsydiów importowych na gaz skroplony (LNG), aby zapobiec sankcjom na kontrowersyjny gazociąg Nord Stream 2.

Eurodeputowany Prawa i Sprawiedliwości Jacek Saryusz-Wolski określił propozycję niemieckich dopłat do amerykańskiego gazu mianem „próby przekupienia” USA, której administracja Donalda Trumpa nie uległa.

Stany Zjednoczone chcą zapobiec nadmiernemu uzależnieniu Europy od dostaw rosyjskiej energii. Z drugiej strony, zwolennicy gazociągu od dawna zarzucają Amerykanom, że chcą sprzedawać swój gaz LNG w Europie.

- Niemieckie Ministerstwo Finansów unika komentowania dokumentu opublikowanego przez DUH, powołując się na poufność negocjacji z USA. Zieloni nie chcą się na to zgodzić, ponieważ chodzi o pieniądze z podatków, a Bundestag ma kontrolować budżet federalny - pisze agencja dpa.

Tymczasem Parlament Europejski kolejny raz opowiedział się za wstrzymaniem budowy Nord Stream 2. Europosłowie przyjęli częściowe zapisy do raportu dotyczącego układu o stowarzyszeniu Unii Europejskiej z Ukrainą.

Przeciwko budowie drugiej nitki Gazociągu Północnego od dawna protestuje w Unii Polska wraz z krajami bałtyckimi, zwracając uwagę na zwiększenie uzależnienia od rosyjskiego gazu i zagrożenie dla bezpieczeństwa energetycznego Europy.

Europosłowie wyrazili zaniepokojenie budową Nord Stream 2 i przypomnieli o związanych z tym długoterminowych podstawowych zagrożeniach politycznych, gospodarczych i tych dotyczących bezpieczeństwa.

Podkreślili, że rurociąg zwiększa zależność Europy od rosyjskich dostaw gazu, zagraża unijnemu rynkowi wewnętrznemu, jest niezgodny z polityką energetyczną Unii i z jej interesami strategicznymi. Europosłowie napisali też, że budowa gazociągu może przynieść negatywne skutki dla rozdartej wojną Ukrainy.

- W związku z tym, zgodnie ze swoim wcześniejszym stanowiskiem, Parlament Europejski wzywa wszystkie zainteresowane strony, w szczególności te w państwach członkowskich i w Europie, do wykorzystania dostępnych klauzul prawnych, by wstrzymać realizację projektu - brzmi fragment raportu.

 

PZ

Źródło: DoRzeczy.pl, tvp.info

Sonda
Wczytywanie sondy...
Polecane
Przejdź na stronę główną