W Polsce co 4 godziny dochodzi do zaginięcia dziecka! Co to jest numer 116 000?

Policja podała zatrważające dane dotyczące zaginięć dzieci w Polsce. Problem ten często też nasila się w wakacje. W takich sytuacjach pomocny może być numer 116 000.
Co 4 godziny w Polsce dochodzi do zaginięcia dziecka, informuje Policja.
W Polsce każdego roku dochodzi do zaginięcia ponad dwóch tysięcy dzieci i nastolatków – wynika z danych Komendy Głównej Policji. Blisko 95% z nich odnajduje się w pierwszych 7 dniach, ale każda godzina, każda minuta w niepewności to dla bliskich ogromny stres. Nikt nie chce myśleć o takim scenariuszu, ale każdy powinien wiedzieć, co zrobić w takiej sytuacji.
Poza zgłoszeniem zaginięcia dziecka na policję, w Polsce działa także numer 116 000, czyli Telefon w Sprawie Zaginionego Dziecka i Nastolatka. Prowadzi go Fundacja ITAKA i to tam rodzice bądź opiekunowie mogą uzyskać pomoc oraz wsparcie. Infolinia działa całodobowo, a skorzystać z niej mogą także sami "zaginieni" czyli na przykład nastolatkowie, którzy uciekli z domu.
Obecnie trwa kampania informacyjna dotycząca Telefonu w Sprawie Zaginionego Dziecka i Nastolatka
Dzwoniący są zagubieni, przerażeni, często nie wiedzą, co robić, jak poradzić sobie z tą sytuacją, a przede wszystkim gdzie szukać pomocy. Chcieliśmy, by te uczucia, choć na chwilę wybrzmiały w przestrzeni publicznej.
- mówi Izabela Jezierska-Świergiel, wiceprezes Fundacji ITAKA.
Kampania jest prowadzona aż na 20 000 ekranach należących do firmy Screen Network i ma bardzo poruszający charakter. Ekrany są połączone z infolinią i gdy ktoś zgłasza zaginięcia dziecka, automatycznie uruchamia się "reklama".
Jednak treść spotów jest przejmująca, bo na nośnikach widzimy komunikaty dotyczące połączeń np. „Spanikowana mama”, „Przerażony dziadek”, „Rozżalony tata” czy "trwa połączenie w sprawie zaginionego dziecka".
System emisji został połączony z danymi infolinii – każde połączenie uruchamia komunikat wyświetlany w czasie rzeczywistym. Za każdym razem, gdy operatorzy infolinii odbierają połączenie, dedykowane rozwiązanie odczytuje informację o zajętości linii i aktywuje emisję spotu na 20 000 ekranach Digital Out of Home w całej Polsce. Bez opóźnień. Bez ręcznej ingerencji – wyjaśnia Damian Rezner, Dyrektor Operacyjny i członek Zarządu Screen Network.
Specjaliści z Fundacji Itaka ostrzegają przed ogromnym ryzykiem, jakie wiąże się z zaginięciem bądź ucieczką dziecka:
Przyczyną zaginięć najmłodszych jest zazwyczaj brak wystarczającej opieki ze strony dorosłych. Starsze dzieci znikają przez kłopoty, które je przerastają. (...)
W czasie ucieczki czeka na dzieci wiele niebezpieczeństw, takich jak głód czy bezdomność. Uciekinierzy padają też ofiarami przestępstw lub sami łamią prawo.
Podkreślają też, że sam powrót do domu to nie koniec "problemu". Na infolinii można też uzyskać pomoc dotyczącą radzenia sobie z tą sytuacją także po po powrocie dziecka do domu.
Więcej informacji o numerze 116 000 na stronie Fundacji Itaka [tutaj]
źródło: policja