Abp Gądecki przytacza Kartę Praw Podstawowych UE i stwierdza: Nie istnieje coś takiego, jak "prawo do aborcji" (WIDEO)

Parlament Europejski wydał niedawno rezolucję w sprawie mordowania nienarodzonych dzieci w Polsce. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki stwierdził, że "sam tytuł rezolucji jest mylący, gdyż w świetle nie tylko etyki, ale również prawa międzynarodowego nie istnieje coś takiego, jak 'prawo do aborcji'". - W żadnym demokratycznym porządku prawnym nie może być bowiem prawa do zabijania niewinnego człowieka. Mówienie o tzw. kompromisie prawnym w sprawie ochrony życia jest fałszowaniem rzeczywistości, ponieważ pomija się w nim najważniejszą, trzecią stronę sporu, czyli dzieci nienarodzone oraz ich niezbywalne prawo do życia - stwierdził hierarcha.
Abp Gądecki przytoczył fragment preambuły Karty Praw Podstawowych UE, w której czytamy, że "każdy ma prawo do życia".
- Świadoma swego duchowo-religijnego i moralnego dziedzictwa, Unia jest zbudowana na niepodzielnych, powszechnych wartościach godności osoby ludzkiej, wolności, równości i solidarności; opiera się na zasadach demokracji i państwa prawnego - czytamy w preambule.
- Niestety, zasady fundamentalnego szacunku dla życia ludzkiego są "dzisiaj łamane w sposób brutalny nie tylko w wyniku zachowań jednostek, ale także decyzji i układów strukturalnych" (Franciszek, List z okazji 25-lecia Papieskiej Akademii Życia, 15 stycznia 2019 r.). "Zamachy na ludzką godność i życie ludzi trwają niestety także w naszej epoce, która jest epoką uniwersalnych praw człowieka. Mamy do czynienia z nowymi zagrożeniami i nowym zniewoleniem, a ustawodawstwa nie zawsze służą ochronie najsłabszego i najbardziej kruchego życia ludzkiego" (Franciszek, 25 marca 2020 r.) - stwierdził arcybiskup Gądecki.
Przewodniczący KEP podkreślił także, iż u podstaw takiej polityki leży "błędna koncepcja pluralizmu".
- Także państwa pluralistyczne nie mogą zrezygnować z norm etycznych w swoim prawodawstwie i w życiu publicznym, zwłaszcza tam, gdzie ochrony domaga się dobro podstawowe, jakim jest życie człowieka od momentu jego poczęcia aż po naturalną śmierć - przytoczył słowa św. Jana Pawła II abp Gądecki.
- Sam tytuł rezolucji jest mylący, gdyż w świetle nie tylko etyki, ale również prawa międzynarodowego nie istnieje coś takiego, jak "prawo do aborcji". W żadnym demokratycznym porządku prawnym nie może być bowiem prawa do zabijania niewinnego człowieka. Po drugie, w dyskusji o aborcji nie są najważniejsze prawa przeciwników ani prawa zwolenników aborcji, ale prawo dzieci i to prawo podstawowe, bo prawo do życia, które - niezależnie od okoliczności - powinno być gwarantowane każdemu dziecku i prawnie chronione - mówił hierarcha.
- Po trzecie, prawo do życia jest podstawowym prawem człowieka, zawsze przysługuje mu pierwszeństwo przed prawem wyboru, gdyż żaden człowiek nie może autorytatywnie dopuszczać możliwości zabijania drugiego - podkreślił.
Stwierdził również, że wspominanie o "kompromisie" w sprawie aborcji jest fałszowaniem rzeczywistości.
- Pomija się w nim najważniejszą, trzecią stronę sporu, czyli dzieci nienarodzone oraz ich niezbywalne prawo do życia. Jakikolwiek kompromis w tej sprawie jest równoznaczny z odebraniem niektórym dzieciom podstawowego prawa do życia i wymierzaniem w brutalny sposób kary śmierci, czego - przypomnijmy - zabrania także Karta Praw Podstawowych. Dlatego nie może być w tym względzie mowy o żadnym kompromisie - podsumował.
Źródło: youtube.com / rmf24.pl