Kanada przygotowuje się do uruchomienia "otwartej bankowości"

0
0
2
Bank
Bank / Pixabay

Kanadyjski rząd przygotowuje się do wprowadzenia tak zwanej "otwartej bankowości". Jest ona opisywana jako "bezpieczny sposób" udostępniania przez klientów swoich danych finansowych firmom zajmującym się technologiami finansowymi (fintechom lub aplikacjom fintech). Posiadacze konta nie muszą podawać swoich nazw użytkownika i haseł do bankowości internetowej. Zamiast tego dane są udostępniane przez bank klienta firmie fintech lub aplikacji za pośrednictwem kanału online.

Otwarta bankowość jest często przeciwstawiana tak zwanemu screen scrapingowi, który polega na tym, że strona trzecia otrzymuje nazwę użytkownika i hasło do bankowości internetowej, umożliwiając jej zalogowanie się bezpośrednio na konto bankowe, tak jakby była klientem.

Otwarta bankowość została przyjęta przez 68 krajów, w tym Wielką Brytanię i Australię. Kongres Stanów Zjednoczonych uchwalił przepisy niezbędne do jej utworzenia w 2010 roku, ale dopiero w październiku ubiegłego roku Biuro Ochrony Finansowej Konsumentów (CFPB) wydało proponowaną zasadę niezbędną do jej wdrożenia.

Dotychczasowe doświadczenia z otwartą bankowością sugerują, że korzyści są w większości przesadzone i że chociaż niekoniecznie zwiększa ona ryzyko oszustwa, to również go nie eliminuje. Po prostu przenosi zagrożenia w inne miejsce.

Największym zagrożeniem jest oszukańcze łączenie kont: nieautoryzowane połączenia między kontami klientów a aplikacjami innych firm. Można to zrobić, łącząc konto finansowe ofiary z aplikacją kontrolowaną przez oszusta, umożliwiając nieautoryzowany dostęp do środków danej osoby. Lub konto finansowe oszusta może być połączone z aplikacją innej firmy ofiary, umożliwiając oszustom przelewanie środków na jej konto. Znaczne sumy pieniędzy mogą zostać skradzione, zanim ofiara dowie się o naruszeniu.

Takie zagrożenia są powszechne w środowisku bankowości cyfrowej. Na przykład w Australii, według Australijskiego Biura Statystycznego, oszustwa związane z kartami kredytowymi dotknęły 8,7% populacji w latach 2022-23. Średnia skradziona kwota wyniosła jednak tylko 200 USD, a tylko 18% zostało skradzionych więcej niż 1000 USD. W przypadku otwartej bankowości, jeśli dojdzie do naruszenia, wszelkie skradzione kwoty będą prawdopodobnie znacznie większe.

Nie ma też powodu, by sądzić, że otwarta bankowość jest całkowicie bezpieczna tylko dlatego, że klienci nie ujawniają swojej nazwy użytkownika i hasła. Australijskie Stowarzyszenie Bankowe (Australian Banking Association) ostrzegło, że po cyberatakach na rządowego ubezpieczyciela medycznego Medibank i firmę telekomunikacyjną Optus, "zaangażowanie strony trzeciej działającej w imieniu klienta (...) wprowadza szereg nowych zagrożeń, dla których banki mogą potrzebować opracować specjalne narzędzia do ograniczania oszustw, nadużyć i cyberprzestępczości".

Według badań przeprowadzonych przez firmę doradztwa finansowego Konsentus, przyjęcie otwartej bankowości było najsilniejsze w Azji. W Stanach Zjednoczonych klienci przywiązują dużą wagę do kart kredytowych i oferowanych przez nie nagród. Oczekuje się, że będzie to stanowić poważną barierę dla korzystania z usług. Według raportu The Open Banking Impact Report (raport OBI) w Wielkiej Brytanii uczestnictwo w otwartej bankowości "ustabilizowało się".

Jakie są zalety otwartej bankowości? Według raportu OBI, otwarta bankowość stała się "krytycznym elementem księgowości w chmurze" w Wielkiej Brytanii, która pomaga mniejszym firmom dokładniej śledzić ich sytuację finansową. Twierdzi się, że umożliwienie większej liczbie podmiotów dostępu do danych finansowych klientów zwiększa również konkurencję.

Źródło: LifeSiteNews

Sonda

Wczytywanie sondy...

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną