Przypadek cholery w Polsce. Jakie są objawy tej choroby?

U starszej kobiety ze Stargardu wykryto bakterię cholery. Obecnie pacjentka przebywa w szpitalu wojewódzkim Szczecinie. Na kwarantannie jest 26 osób, a nadzorem epidemiologicznym objęto aż 85 osób.
Cholera to choroba kojarzona z dawnymi czasami oraz bardzo często z egzotycznymi krajami. Nie wiadomo więc, skąd u kobiety obecność bakterii, szczególnie, że ani seniorka, ani jej rodzina w ostatnim czasie nie przebywała za granicą.
Często cholera nazywana jest chorobą „brudnych rąk”, ponieważ do zakażenia dochodzi przez spożycie skażonej wody lub żywności.
Bakterie te mogą przetrwać długi czas w wodzie skażonej odchodami ludzkimi. Poza człowiekiem, który wydala przecinkowce cholery z kałem, (zarówno podczas choroby, jak i w czasie nosicielstwa), nie jest znany inny zwierzęcy rezerwuar zarazków.
- informuje Główny Inspektorat Sanitarny*
Po kontakcie z bakterią, okres inkubacji wynosi około 5 dni, po czym pojawiają się objawy:
...obejmujące m.in. wymioty i wodnistą biegunkę bez bólów brzucha i gorączki. Skurczowe bóle mięśni pojawiają się dopiero w wyniku zaburzeń elektrolitowych, a w miarę pogłębiania się odwodnienia i dyselektrolitemii pragnienie, suchość w jamie ustnej, chrypka, utrata elastyczności skóry, zapadnięcie oczu, zaostrzenie rysów twarzy.
W większości przypadków objawy są łagodne lub nie występują wcale, a zakażone osoby stają się bezobjawowymi nosicielami. W ciężkich przypadkach dochodzi do zaburzeń orientacji, śpiączki i zgonu.
W dawnych czasach cholera siała spustoszenie. Nie wiedziano bowiem, w jaki sposób się rozprzestrzenia. Ponadto panowały złe warunki sanitarne, co sprzyjało rozwojowi epidemii.
Obecnie jednak stosuje się antybiotykoterapię i nawodnienie organizmu, a dzięki temu w większości przypadków dochodzi do wyleczenia.
*źródło: https://www.gov.pl/