SKANDAL! Samorząd aptekarski dokonał linczu na przedsiębiorcy? Sąd nie miał wątpliwości

0
0
/ źródło: Pixabay

Sąd Okręgowy w Warszawie ocenił, że działania Naczelnej Izby Aptekarskiej były przejawem "linczu na przedsiębiorcy". Samorząd zawodowy miał naruszyć dobra osobiste spółki Gemini, która stworzyła aplikację do obsługi e-recept.

Sąd bez wątpliwości

Sąd przyznał rację spółce Gemini Apps w sprawie wytoczonej Naczelnej Izbie Aptekarskiej za formułowanie w przestrzeni publicznej niesprawdzonych zarzutów wobec aplikacji „Gemini Recepty”. Jak wynika z wyroku, działania NIA cechowały się naruszeniem podstawowych standardów profesjonalizmu. Zostały nawet określone jako "lincz na przedsiębiorcy".

To jest istotny i ważny wyrok, bo pokazuje, że każdy uczestnik profesjonalnego rynku musi działać w sposób szczególnie odpowiedzialny, biorąc pod uwagę, jakie są fakty. Tutaj Sąd bardzo wyraźnie wskazał, że działania NIA było działaniem nie tylko nieprofesjonalnym, ale wręcz skandalicznym. Wydanie komunikatu, który Sąd w swoim uzasadnieniu określił jako lincz na przedsiębiorcy, uznał tego typu działanie za naruszenie dóbr osobistych i w tym kontekście nakazał natychmiastowe usunięcie komunikatu, i co istotne wpłatę na cele charytatywne, na hospicjum wskazane przez Spółkę Gemini” – podkreśla mec. Maciej Ślusarek z kancelarii LSW.

Medialny lincz?

Naczelna Izba Aptekarska opublikowała 1 lipca 2020 r. komunikat o – zdaniem sądu – „karygodnej treści”, będący elementem nagonki na firmę Gemini. Wyrok potwierdził, że liczne zarzuty sformułowane pod adresem aplikacji do e-recept „Gemini Recepty” okazały się nieprawdziwe. Ich rozpowszechnianie przez samorząd aptekarski odbiło się na wizerunki marki, ponieważ tematem zainteresowały się ogólnopolskie media.

Bezprawne działania NIA (...) niszczą wypracowaną przez lata dobrą renomę marki »Gemini« na rynku farmaceutycznym, a także wzbudzają wątpliwości inwestorów oraz kontrahentów odnośnie do prawidłowości zarządzania Gemini” – zwraca uwagę Artur Łakomiec, prezes Gemini Polska.

Postanowieniem sądu NIA niezwłocznie usunęła ze swojej strony internetowej komunikat dotyczący aplikacji, w którym pojawiły się kłamliwe tezy i oskarżenia. „Gemini podkreśla, że aplikacja »Recepta Gemini« działa w sposób transparentny i zgodny z przepisami prawa. Natomiast żaden z zarzutów sformułowanych przez Naczelną Izbę Aptekarską w Komunikatach nie znajduje uzasadnienia w rzeczywistości” – można przeczytać w oświadczeniu, które Gemini wydało po zapadnięciu wyroku.

Kontrowersje budzi jeszcze jedna kwestia, o której wspomniał Robert Wyrostkiewicz na łamach DoRzeczy.pl:

Niemniej jednak jeśli orzeczone przez sąd środki zostaną utrzymane w mocy to za pochopne oskarżanie przedsiębiorców o nielegalne działania i za publicystyczne zapędy członków władz Izby zapłacą szeregowi farmaceuci. To z ich składek przecież opłacane są koszty sądowe i z ich pieniędzy finansowana będzie zasądzona wpłata na rzecz Puckiego Hospicjum pod wezwaniem św. Ojca Pio. Tyle dobrego, że pieniądze te zostaną spożytkowane na zbożny cel” – podsumował publicysta.

Naruszenie zasad bezpieczeństwa?

Jeden z głównych zarzutów odnośnie funkcjonowania aplikacji odnosił się do kwestii gromadzenia wrażliwych danych o stanie zdrowia pacjentów i profilowania ich niezgodnie z prawem. Finalnie okazał się nieuzasadniony:

Nic, co wiąże się z użytkowaniem tej aplikacji, nie budzi w mojej ocenie żadnych zastrzeżeń dotyczących procesu pozyskiwania i przetwarzania jakichkolwiek informacji – zarówno tych podawanych przez użytkowników, jak i od współpracujących aptek podłączonych do systemu Ministerstwa Zdrowia. (…) Budowanie atmosfery strachu przed wykorzystaniem aplikacji e-zdrowia może spowodować, że cały ten proces będzie jeszcze trudniejszy. Będzie wymagał już nie tyle rozwiązań technologicznych, co dużej pracy nad przywróceniem właściwego poziomu zaufania, budowaniem chęci korzystania z rozwiązań, które mają nas wspierać i pomagać, a nie okradać nas z danych” – wyjaśnia w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Biznes dr Łukasz Kister.

Najpewniej Naczelna Izba Aptekarska odwoła się jeszcze od decyzji sądu.

Źródło: bankier.pl, DoRzeczy.pl, rynekzdrowia.pl

Źródło: redakcja

Sonda
Wczytywanie sondy...
Polecane
Przejdź na stronę główną