Tajemniczy sygnał z kosmosu! „Gratka dla zwolenników UFO!”

0
0
/ źródło: Pixabay

Miłośnicy wszystkiego, co związane z kosmosem – i tropiciele obcych cywilizacji – emocjonują się od kilku dni tajemniczym sygnałem zarejestrowanym przez radioteleskop w australijskim Parkes Observatory. Według naukowców, to najciekawszy sygnał z kosmosu od czasu słynnego Sygnału Wow! z 1977 roku. Jak podkreśla w rozmowie z RMF FM dr Leszek Błaszkiewicz z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, odkryty właśnie sygnał jest pierwszym, w przypadku którego "tak naprawdę nie wiemy, jakie jest jego źródło".

Jak podaje RMF FM sygnał Wow! był silnym sygnałem radiowym odebranym 15 sierpnia 1977 roku przez dr. Jerry’ego R. Ehmana przy pomocy należącego do Uniwersytetu Stanu Ohio radioteleskopu Big Ear - Wielkie Ucho. Sygnał odkryto dzięki nasłuchowi nieba, prowadzonemu od 1973 roku w ramach programu poszukiwania inteligencji pozaziemskiej SETI. Pochodzący spoza Układu Słonecznego sygnał trwał 72 sekundy. Nigdy później go już nie zaobserwowano. Kilka dni temu odkryty został kolejny zagadkowy sygnał z kosmosu. Zdaniem badaczy: najciekawszy od czasu słynnego Sygnału Wow! Nowy sygnał zarejestrowany został przez radioteleskop w australijskim Parkes Observatory w kwietniu 2019 roku, ale dopiero kilka dni temu informacje na jego temat odkrył w archiwach zespół projektu Breakthrough Listen - programu zajmującego się poszukiwaniem życia poza Ziemią. "Ma pewne szczególne właściwości, z powodu których poddaliśmy go wielu weryfikacjom - i na razie nie jesteśmy w stanie go wyjaśnić" - przyznał w rozmowie z portalem Scientific American Andrew Siemion z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley, który stoi na czele projektu Breakthrough Listen. Dr Leszek Błaszkiewicz z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie podkreśla w rozmowie z reporterem RMF FM Piotrem Bułakowskim, że sygnał odebrany przez australijskie obserwatorium to "pierwszy sygnał, gdzie tak naprawdę nie wiemy, jakie jest jego źródło, jakie zjawisko mogło ów sygnał wywołać". "Co jest, myślę, najciekawsze: sygnał dochodzi z okolic gwiazdy Proxima Centauri. To jest najbliższa nam gwiazda, będąca w układzie z Alfa Centauri, najjaśniejszą gwiazdą w gwiazdozbiorze Centaura" - zauważa dr Leszek Błaszkiewicz.

"Wokół gwiazdy Proxima krąży planeta. Wcześniej wykluczano możliwość (istnienia) życia na tej planecie, jako że Proxima Centauri jest gwiazdą bardzo aktywną chromosferycznie, jest to czerwony karzeł, gwiazda mniejsza od naszego Słońca, ale za to troszkę aktywniejsza. Twierdziło się więc, że te wybuchy mogłyby skutecznie sterylizować ewentualne podskoki życia na powierzchni takiej planety" - opowiada naukowiec. "Ten sygnał jest teraz zagadką" - podsumowuje.

Być może niedługo odkrycie w kosmosie będą efektem pracy polskich naukowców. Pod koniec 2019 roku przedstawiciele Polskiej Agencji Kosmicznej (POLSA) i amerykańskiej Narodowej Agencji Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (ang. National Aeronautics and Space Administration, NASA) podpisali porozumienie o współpracy w zakresie eksploracji kosmosu i wypływających z niej wspólnych korzyści. – Dziś kosmos jest bliżej naszego codziennego życia niż wielu z nas się wydaje, a sektor kosmiczny to ogromna szansa rozwoju dla polskich naukowców i przedsiębiorców. Nie jest on odległą dziedziną, ale jedną z najnowocześniejszych i najbardziej zaawansowanych technologicznie gałęzi przemysłu, z której dobrodziejstw korzystamy na co dzień. Ma rosnące znaczenie zarówno ekonomiczne, jak i naukowe dla krajowej i światowej gospodarki. Bardzo się cieszę na informacje o nowym etapie współpracy pomiędzy Polską Agencją Kosmiczną a NASA. Wierzę, że pozwoli ona na jeszcze szybszy rozwój tego obiecującego sektora i przyniesie korzyści dla obu stron – powiedziała wówczas minister Jadwiga Emilewicz.

Zatem kto wie, czy Polacy nie dokonają kolejnych odkryć w sferze kosmicznej. Pewne jest natomiast to, że ta sztuka wymaga bardzo dużo czasu. Od czasu powstania „polskiego NASA” minęło już 6 lat, a poza współpracą z amerykańską Agencją Kosmiczną, nic znaczącego dla społeczeństwa się nie zdarzyło.

WO

Źródło: RMF FM

Najnowsze
Sonda
Wczytywanie sondy...
Polecane
Przejdź na stronę główną