Górski Karabach: etniczni Ormianie opuszczają region i palą swoje domy

Tysiące etnicznych Ormian opuszcza tereny wokół Górskiego Karabachu, które zostaną przekazane Azerbejdżanowi na mocy podpisanego niedawno porozumienia pokojowego. Niektóre rodziny zdecydowały się nawet spalić swoje domy, aby Azerowie nie mogli się do nich wprowadzić, donosi BBC.
Sporny region Górskiego Karabachu jest uznawany na arenie międzynarodowej za część Azerbejdżanu, ale po wojnie zakończonej w 1994 roku regionem rządzili etniczni Ormianie.
Zgodnie z porozumieniem osiągniętym w tym tygodniu między premierem Armenii Nikolem Paszynianem a prezydentem Azerbejdżanu Ilhamem Alijewem Armenia musi do 15 listopada przekazać Azerbejdżanowi kontrolę nad kilkoma terenami.
Etniczni Ormianie spieszą się z wyjazdem, a w rejonie Kalbajar niektórzy miejscowi nawet palą i burzą swoje domy, zabierając ze sobą cały dobytek.
Na podst. ELTA
Źródło: lt24.lt