Co dalej ze śląskim górnictwem?

0
0
0
/

Ostatnio na stanowisku Ministra Skarbu – odpowiedzialnego za polskie górnictwo nastąpiła zmiana - Andrzej Czerwiński zastąpił Włodzimierza Karpińskiego. Co ta zmiana oznacza? Praktycznie niewiele, bo czego można w tym strategicznym sektorze dokonać w niespełna cztery miesiące?

 

Nie ukrywajmy, zmiana ma charakter czysto wizerunkowy, który w założeniu miał jedynie spowolnić spadek notowań rządu PO-PSL. Tymczasem problemy z górnictwem jak były - tak są nierozwiązane. Przeciąga się termin przejścia jedenastu kopalń Kompanii Węglowej S.A. do tzw. Nowej Kompanii. Nadal nie wiadomo, kto oprócz Węglokoksu będzie inwestorem Nowej KW. Pracownicy kopalń, ich rodziny z niepewnością patrzą w przyszłość, nie wiedząc tak naprawdę jakie warunki czekają na nich w nowej firmie? Pierwszy rok ma dawać gwarancje, że w wynagrodzeniach nic się nie zmieni, ale co dalej? Czy Nowa Kompania w przeciwieństwie do KW będzie rentowna?

 

W Jastrzębskiej Spółce Węglowej wcale nie dzieje się lepiej. Ostatnio według obliczeń bankier.pl giełdowa wycena spółki równa jest kwocie, jaką około rok temu Jastrzębska Spółka Węglowa zapłaciła Kompanii Węglowej za kopalnię Knurów-Szczygłowice. Sponsorowane przez JSW drużyny sportowe przeżywają kryzys, z siatkarskiego zespołu Jastrzębskiego Węgla odchodzą najlepsi zawodnicy. Możliwe jest, że zespół oparty będzie w większości o młodych zawodników i wychowanków Akademii Talentów.

 

Pozytywnym jest, że ze stanowiska Wiceministra Gospodarki odszedł odpowiedzialny całkiem niedawno za górnictwo Tomasz Tomczykiewicz. Pod jego kierunkiem polskie górnictwo dryfowało, jakby czekając na kolejne wybory i przekazanie problemu nowemu rządowi. Najlepiej świadczy o tym fakt, że w trakcie kadencji nadzór nad górnictwem przeszedł z Ministerstwa Gospodarki do Ministerstwa Skarbu. Jedno pewne - po jesiennych wyborach parlamentarnych jedną z najważniejszych kwestii, wymagających nie tylko pilnych działań naprawczych, ale przede wszystkim konsekwentnie realizowanych długofalowych strategii musi stać się odbudowa polskiego górnictwa.

 

Bolesław Piecha


© WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Źródło: prawy.pl

Sonda

Wczytywanie sondy...

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną