Poseł Artur Górski domaga się dekomunizacji przestrzeni publicznej

0
0
0
/

W tej sprawie zwrócił się z interpelacją do ministra kultury prof. Piotra Glińskiego, domagając się ustawy dotyczącej usunięcia znajdujących się na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej symboli komunistycznych, w szczególności pomników i tablic wdzięczności, chwały i hołdu zbrodniczej Armii Czerwonej i jej oficerów, głównie likwidacji sowieckich symboli gwiazdy czerwonej, sierpa i młota.

 

„W mojej ocenie taka inicjatywa ustawodawcza winna również określać, co należy uczynić z tego typu usuniętymi z przestrzeni publicznej symbolami komunistycznymi. Najlepszym rozwiązaniem wydaje się być przeniesienie ich na teren najbliżej położonego cmentarza żołnierzy Armii Czerwonej, poległych w trakcie II Wojny Światowej.

 

Należy również właściwym organom samorządowym pozostawić decyzję, czy w przypadku pomników typu np. obeliskowego - które zawierają umieszczone na swojej powierzchni symbole komunistyczne i tablice pamiątkowe, które łatwo można usunąć - należy dokonać rozbiórki całego pomnika, czy też po usunięciu z niego wspomnianych symboli komunistycznych, wykorzystać go na inne cele społecznie użyteczne” napisał Górski.

 

W jego ocenie nie istnieją przy tym obawy, że wprowadzenie wskazanych wyżej regulacji prawnych będzie niezgodne z prawem międzynarodowym, a w szczególności, że naruszy postanowienia Umowy pomiędzy rządami Rzeczypospolitej Polskiej i Federacji Rosyjskiej o grobach i miejscach pamięci ofiar wojen i represji sporządzonej 22 lutego 1994 r. (Dz. U. z 1994 r., nr 112, poz. 543).

 

Poseł zaznaczył, iż wynika to z tego, że pomniki wdzięczności, chwały i oręża Armii Czerwonej, zwycięstwa nad faszyzmem, czy podobne, które nie są związane z miejscem spoczynku poległych żołnierzy Armii Czerwonej, nie podlegają w ogóle uregulowaniom wspomnianej umowy, co wynika z tego, że nie są one miejscami pamięci poległych żołnierzy - co miałoby miejsce, gdyby znajdowały się one w miejscu pochówku poległych żołnierzy.

 

Górski wskazuje, że zgodnie z art. 1 ust. 1 powołanej Umowy, reguluje ona tylko współpracę w sprawach związanych z ustaleniem, rejestracją, urządzaniem, zachowaniem i należytym utrzymaniem „miejsc pamięci i spoczynku” m.in. żołnierzy poległych w wyniku wojen. „Wśród prawników dominuje pogląd, iż tego typu obiekty już w obecnym stanie prawnym można usuwać bez odwoływania się do w/w Umowy oraz bez konieczności informowania o tym władz rosyjskich” zauważył.

 

Zdaniem posła Górskiego podjęcie przez wicepremiera Glińskiego takowej inicjatywy ustawodawczej, jest wręcz konieczne z punktu widzenia polityki historycznej, jaką każde szanujące się i suwerenne państwo winno prowadzić, jak i z punktu widzenia sprawiedliwości dziejowej.

 

„Dla rodzin tysięcy ofiar komunistycznego systemu totalitarnego, jest sprawą oczywistą, iż tolerowanie w przestrzeni publicznej symboli komunistycznych, związanych z podległością państw naszego regionu Związkowi Socjalistycznych Republik Sowieckich, stanowi obrazę i policzek dla ich bliskich, którzy ponieśli śmierć z rąk komunistycznych oprawców, w imię walki o wolną i niepodległą Polskę” zaznaczył. Zwrócił przy tym uwagę, iż nie bez znaczenia jest również okoliczność, że Federacja Rosyjska do chwili obecnej wykorzystuje komunistyczne symbole znajdujące się na terytorium RP do wyznaczania swojej strefy wpływów.

 

„Z tego też wynika każdorazowa agresywna reakcja dyplomacji rosyjskiej, na jakąkolwiek próbę usunięcia symboli komunistycznych z przestrzeni publicznej. W istocie jest to próba ograniczenia suwerenności niepodległych państw Europy Środkowo - Wschodniej, poprzez wywoływanie wśród ich społeczeństwa i władz poczucia zagrożenia, chociażby co do podjęcia reakcji odwetowych np. o charakterze gospodarczym.” tłumaczył.

 

„W mojej ocenie, podjecie jak najszybszej wnioskowanej inicjatywy ustawodawczej, która doprowadzi do jednorazowego usunięcia z miejsc publicznych wszystkich symboli komunistycznych w postaci pomników, tablic pamiątkowych itp., pozwoli raz na zawsze rozwiązać tą kwestię i uniknąć w przyszłości, wywoływania przez rosyjską dyplomację periodycznych „wojen” o symbole. Ponadto, jesteśmy to winni ofiarom totalitaryzmu komunistycznego, w tym żołnierzom podziemia antykomunistycznego, którzy doskonale rozumieli, że Armia Czerwona nie przynosi wyzwolenia, ale niesie ze sobą zniewolenie i inny, równie zbrodniczy totalitaryzm.” skonstatował.

 

Jako datę uchwalenia stosownej ustawy poseł wskazał 1 marca czyli Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, co stanowiłoby niezwykle symboliczny gest, stanowiący jednocześnie hołd dla tej grupy ofiar totalitarnego systemu komunistycznego. Górski wyraził jednocześnie obawę, iż usunięcie do tej daty pomników wdzięczności Armii Czerwonej będzie niewykonalne z uwagi na krótki okres czasu i problemy czysto techniczne, to jednak nie powinno być problemów z usunięciem do tej daty z przestrzeni publicznej symboli gwiazdy czerwonej, sierpa i młota.

 

W związku z powyższym Artur Górski pyta, czy prof. Piotr Gliński wyjdzie ze stosowną inicjatywą ustawodawczą lub wyda interpretację obecnie obowiązującego prawa, które umożliwi usunięcia znajdujących się na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej symboli komunistycznych, w szczególności pomników i tablic wdzięczności, chwały i hołdu zbrodniczej Armii Czerwonej i jej oficerów, głównie likwidacji sowieckich symboli gwiazdy czerwonej, sierpa i młota?

 

Chciałby również poznać stanowisko wicepremia w kwestii oczyszczenia Polski z pozostałości sowieckich jako sprawiedliwości dziejowej wobec żołnierzy podziemia antykomunistycznego i licznych polskich ofiar Armii Czerwonej i jej oficerów.

 

„Czy nie będzie to dowodem, że Polska jest krajem suwerennym, niezależnym od Rosji, nie bojącym się tego kraju i prowadzi własną politykę historyczną?” pytał.

 

Karolina Maria Koter


WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Źródło: prawy.pl

Sonda

Wczytywanie sondy...

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną