Prezydent Andrzej Duda zapowiada stworzenie Narodowej Rady Studiów Strategicznych

0
0
0
/

Miała by ona powstać wskutek przekształceń w nowo powołanej Narodowej Radzie Rozwoju. Prezydent zapowiedział, że zgłosi projekt ustawy.

 

- Mam koncepcję - będę pewnie na ten temat rozmawiał z premier Beatą Szydło, kiedy rząd się już ukonstytuuje - aby Narodowa Rada Rozwoju wyszła z kancelarii prezydenta i stała się Narodową Radą Studiów Strategicznych. W moim rozumieniu Rada powinna nie tyle przygotowywać ustawy, co powinna przygotowywać strategie rozwojowe kraju – powiedział, przemawiając w czwartek w Katowicach na Forum dla Wolności i Rozwoju.

 

Jak mówił Andrzej Duda, chodzi o to, by Rada stała się "instytucją pomostową, zinstytucjonalizowaną, to znaczy działającą w oparciu o własną ustawę, będącą pod swoistym patronatem z jednej strony prezydenta, a z drugiej premiera". - Zaproponuję to rozwiązanie. Chciałbym, żeby Rada stała się ważnym ciałem w naszym państwie, nieprzypisanym do jednego konkretnego organu, ale czymś pośrodku, czymś, co rzeczywiście ma wymiar całkowicie ponadadministracyjny - wyjaśniał prezydent.

 

Andrzej Duda po raz kolejny podkreślił także konieczność dokonania zmian nie tylko w Polsce, lecz również w Unii Europejskiej. - Mam głębokie przekonanie o konieczności naprawy Rzeczypospolitej w bardzo wielu obszarach -podkreślił prezydent. - Patrząc szerzej, naprawy wymaga nie tylko Polska, ale i cała Unia Europejska – dodał.

 

Zdaniem prezydenta wiele koncepcji, zwłaszcza w aspekcie ostatnich wydarzeń kryzysowych, w dużej mierze się zdezaktualizowało. - Takie myślenie o postnowoczesnej Europie, która będzie taką merytokracją, gdzie nieistotne są i rozpływają się państwa narodowe - mam nadzieję, że odchodzi do lamusa - mówił.

 

Prezydent zaznaczył, że Polacy, „patrząc ze swojego punktu widzenia, muszą stwarzać mechanizmy, które zabezpieczą nas i nasze interesy”. Dodał, że jednocześnie musimy „starać się być solidarnymi w ramach Unii Europejskiej”.

 

Jego zdaniem ważna dla Europy jest kwestia ewentualnego referendum dot. przyszłości Wielkiej Brytanii w UE. - Oczywiście nie chcielibyśmy, żeby Unia się uszczupliła, ale z drugiej strony trudno się nie zgodzić z niektórymi postulatami premiera Camerona, że chciałby i Brytyjczycy by chcieli, by nie odbierano im tyle suwerenności - zaznaczył.

 

Według prezydenta Dudy, UE powinna być zbiorem państw suwerennych, które mają prawo decydować o sobie. Tymczasem - mówił - w wielu przypadkach, pod płaszczykiem solidarności, mamy ewidentne starcie interesów i próbę uzyskania przewagi, zwłaszcza państw większych wobec państw mniejszych, państw silnych wobec państw słabszych. - To nie jest coś, czym bylibyśmy zainteresowani - zaznaczył prezydent.

 

- Wierzę w to głęboko, że możliwa jest naprawa Rzeczypospolitej, coś co nazwano dobrą zmianą, zamierzam nad tym pracować. Oczywiście nie ukrywam, że liczę tutaj na rząd. Rząd będzie nowy - mówił prezydent Duda.

 

Jak podkreślił, oczekuje, że obywatelskie projekty ustaw będą traktowane z należytą uwagą i szacunkiem, bo na posiedzeniach obecnej Rady Ministrów - mówił - zdarzało się inaczej.

 

- Ja bym bardzo chciał, by takie zwyczaje się zmieniły. Bo praktyka polegająca na tym, że nie uwzględnia się postulatów obywateli, a w zasadzie praktycznie się ich nie rozpatruje i udaje się, że ich się nie widzi i nie słyszy, nie prowadzi do niczego dobrego, a na pewno nie prowadzi do budowy społeczeństwa obywatelskiego i w efekcie wspólnoty - powiedział prezydent. Zaznaczył, że chciałby, aby wzrosło poczucie odpowiedzialności za sprawy państwowe w społeczeństwie.

 

Zdaniem prezydenta, jeśli ktoś zgłosił uwagi do ustawy, "to znaczy, że je wypracował, a jeśli je wypracował, to znaczy, że poświęcił czas". - I jeśli nie jest lobbystą, czyli nie próbuje realizować własnych partykularnych interesów, to to oznacza, jeśli w ogóle nie wzięto pod uwagę jego uwag i nie odpowiedziano mu, całkowity brak szacunku dla jego obywatelskiej postawy. To jest bardzo źle - zaznaczył Andrzej Duda.

 

Prezydent ocenił, że takie traktowanie "niszczy tkankę obywatelską, niszczy tkankę społeczną. - Chciałbym, by to się zmieniło i liczę na to, że to się w nowym rządzie zmieni i takich praktyk nie będzie - podkreślił.

 

Julia Nowicka

 

Źródło: Prezydent.pl

 

© WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Źródło: prawy.pl

Sonda

Wczytywanie sondy...

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną