Ubezpieczenia komunikacyjne. ABC ubezpieczenia samochodu

0
0
0
/

Po drogach porusza się z roku na rok coraz więcej aut, a każde z nich trzeba ubezpieczyć. Sprawdź, jakie są ubezpieczenia komunikacyjne i dlaczego są takie ważne. Które ubezpieczenia są obowiązkowe, a które dobrowolne? 

 

Nie ma czegoś takiego jak jedno “ubezpieczenie samochodu”. Ubezpieczeń komunikacyjnych jest kilka, a każde zapewnia inny zakres ochrony. Powinieneś wiedzieć, jakie są ich rodzaje, aby wybrać te ubezpieczenia komunikacyjne, które są Ci potrzebne.

 

ABC ubezpieczeń komunikacyjnych - czyli 6 rzeczy, które musisz wiedzieć o ubezpieczeniu auta   

 

1. Ubezpieczenia komunikacyjne dzielą się na obowiązkowe i dobrowolne    

Ubezpieczenia komunikacyjne dzielą się na:

  • obowiązkowe (ubezpieczenie OC, czyli odpowiedzialności cywilnej). Musisz mieć OC zawsze, niezależnie od tego, czy Twój samochód jeździ, czy nie jeździ. Za brak OC możesz zapłacić karę.

  • dobrowolne (AC - czyli autocasco, ubezpieczenie NNW, assistance, ubezpieczenie szyb, opon itp.)

Obowiązkowe OC u każdego ubezpieczyciela jest takie samo, bo jego zakres reguluje Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG  i PBUK. Dlatego warto szukać co roku najtańszej oferty, gdyż te ubezpieczenia różnią się tylko ceną. OC gwarantuje, że jak spowodujesz wypadek lub stłuczkę, to nie będziesz musiał płacić poszkodowanym z własnej kieszeni, tylko zrobi to Twój ubezpieczyciel.

 

Zakres wszystkich ubezpieczeń dobrowolnych uzależniony jest od oferty konkretnego zakładu ubezpieczeń. Jest jednak duża elastyczność - możesz sobie wybrać np. wysokość udziału własnego w AC. Im większy, tym niższą składkę zapłacisz, ale z każdego odszkodowania zostanie potrącona kwota udziału własnego. Odszkodowanie z AC przysługuje właścicielowi samochodu, a z NNW - kierowcy lub kierowcy i pasażerom.

 

2. Ubezpieczenie OC - musisz mieć ciągłość ubezpieczenia

Jako właściciel pojazdu powinieneś wiedzieć, że Twój samochód od momentu, gdy jest zarejestrowany w Polsce, musi posiadać ważne ubezpieczenie OC - nieważne, czy jeździ po drogach, czy nie. Na szczęście dostęp do tego ubezpieczenia jest prosty. Obecnie możesz kupić OC u agenta, przez telefon, porównywarkę, czy Internet.

 

Przy zakupie obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego OC najważniejszy aspekt to cena, więc planując jego zakup sprawdź oferty co najmniej kilku zakładów, aby nie decydować się na „pierwszą lepszą” ofertę, bo ona nie zawsze będzie najtańsza I pamiętaj,że gdy za rok będziesz chciał zmienić zakład ubezpieczeń, to musisz wypowiedzieć obecną polisę OC w terminie określonym ustawą, tj. na dzień przed zakończeniem umowy musisz wysłać wypowiedzenie do ubezpieczyciela. Nieważne jaką drogą, byle pisemnie - może być email, faks i tradycyjna poczta - istotny jest termin wysyłki dokumentu, własnoręczny podpis właściciela na wypowiedzeniu i fakt dostarczenia dokumentu do siedziby ubezpieczyciela. Możesz też przekazać wypowiedzenie agentowi, u którego kupowałeś polisę.

 

Ubezpieczenie OC automatycznie odnawia się na kolejny rok - to w trosce o to, żebyś był ubezpieczony nawet wtedy gdy zapomnisz o kupieniu nowej polisy. Jeśli Twoje OC już się odnowiło, a chcesz zmienić firmę ubezpieczeniową, powinieneś wypowiedzieć tę odnowioną polisę.

 

3. AC - ubezpieczenie komunikacyjne dla Twojego samochodu

Z pewnością zdążyłeś się przekonać, że ubezpieczenia komunikacyjne - to nie tylko OC. Ubezpieczeniem komunikacyjnym jest również ubezpieczenie autocasco. Rozważając opcję zakupu AC powinieneś zwrócić uwagę na kilka  ważnych aspektów ubezpieczenia. Pamiętaj, że autocasco ma chronić Twój samochód w razie kradzieży czy wypadku.

 

Wybierając konkretne ubezpieczenie autocasco sprawdź czy nie kupujesz „kota w worku”. Zwróć uwagę na sposób likwidacji szkody, szczególnie na części, które zostaną użyte do naprawy Twojego pojazdu - czy będą to części oryginalne, czy może zamienniki. Koniecznie sprawdź przed zakupem, czy samochód w razie szkody zostanie naprawiony bezgotówkowo (w wariancie serwisowym), czy dostaniesz odszkodowanie do ręki (wariant kosztorysowy). Wariant serwisowy i naprawa na częściach oryginalnych będą oczywiście oznaczały wyższą składkę.

 

W przypadku tego ubezpieczenia komunikacyjnego hasło ”najtaniej” bywa mocno podejrzane. Raczej rzadko spotykane jest dobre ubezpieczenie autocasco za bardzo niską cenę. Fakt jest taki, że ubezpieczycielom też się musi opłacać ubezpieczyć Twój samochód. Koniecznie zapoznaj się z ogólnymi warunkami ubezpieczenia (OWU) przed jego wykupieniem. Oszczędzi Ci to nerwów i rozczarowań przy ewentualnej szkodzie.

 

4. Ubezpieczenie komunikacyjne NNW    

NNW to ubezpieczenie komunikacyjne, które dodatkowo możesz, ale nie musisz zafundować sobie i swoim pasażerom. Ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) obejmuje ochroną życie oraz zdrowie kierowcy lub kierowcy i pasażerów (w zależności od wybranego wariantu).

 

Obecnie na rynku dostępny jest cały wachlarz tych ubezpieczeń. W zależności od potrzeb i możliwości możesz kupić NNW z sumą ubezpieczenia 10 000 zł, 50 000 a nawet 250 000 zł. NNW to ubezpieczenie, w którym od sumy ubezpieczenia wypłacany Ci jest określony % za obrażenia, których doznałeś Ty lub pasażer Twojego samochodu. Dlatego im wyższa suma NNW tym wyższe odszkodowanie % za uszczerbek na zdrowiu. Zakres ubezpieczenia NNW jest zróżnicowany w zależności od ubezpieczyciela. Zazwyczaj w ramach tego ubezpieczenia oferowane są usługi typu: zwrot kosztów leczenia czy  zwrot kosztów sprzętu koniecznego do rehabilitacji.

 

Oto przykładowy zakres NNW w ERGO Hestii:

 

 

 

5. Assistance - zapewnij sobie pomoc na drodze

Ubezpieczenie assistance to ubezpieczenie komunikacyjne, które może okazać się niezbędne w wielu niezbyt „fajnych” sytuacjach, które mogą spotkać Cię na drodze.

 

Podobnie jak NNW i autocasco jest ubezpieczeniem dobrowolnym, co oznacza, że nie przedłuża się automatycznie na kolejny rok. Usługi assistance przysługują, w zależności od tego, jak szeroki pakiet wykupisz, w razie awarii pojazdu lub kolizji.

 

Z pewnością ubezpieczenie assistance okaże się „must have” dla osób, które potrzebują pomocy np. przy wymianie koła. Posiadanie assistance okazuje się zbawieniem, szczególnie w sytuacji, gdy mamy awarię w nocy, daleko od domu i nikt ze znajomych nie może wziąć nas na hol. Mając ubezpieczenie Assistance wykonujesz jeden telefon do zakładu ubezpieczeń i problem z głowy. Podobnie jest gdy auto uczestniczy w kolizji  i konieczne okazuje się np. zamówienie lawety, bo pojazd jest na tyle uszkodzony że dalej nigdzie nie pojedzie.  

 

Oferty ubezpieczycieli są różnorodne, klient sam ma możliwość wyboru, jaki wariant assistance chce dołożyć do swojego ubezpieczenia komunikacyjnego.

To Klient decyduje m.in. o :

  • terytorium działania ubezpieczenia,

  • limicie kilometrów holowania

  • okresie, na który będzie miał możliwość wynajmu samochodu zastępczego,

  • czasie spędzonym w hotelu, z którego będzie mógł korzystać w przypadku gdy jego pojazd ulegnie awarii lub kolizji.

 

Przykładowe assistance w Podroży oferowane przez AXA Direct jest dostępne w  3 opcjach:

 

 

 

Obecnie coraz częściej  do ubezpieczenia OC gratis dodawane jest  podstawowe assistance, czyli holowanie z limitem np. 50 km lub 75 km po kolizji.

 

Zakres assistance i jego cena jest różnorodna i zależna od konkretnego zakładu ubezpieczeń, dlatego zanim kupisz to ubezpieczenie zrób odpowiedni rekonesans, aby mieć pewność, że kupujesz naprawdę dobre ubezpieczenie komunikacyjne!

 

6. Ubezpieczenia komunikacyjne - kupuj z głową!

 

Ubezpieczenia komunikacyjne są różnorodne i wybór jest naprawdę duży. Poza tymi, które tu opisaliśmy, możesz wykupić także ubezpieczenie szyb lub ubezpieczenie opon. Gdy kupujesz ubezpieczenia komunikacyjne u agenta, ustal z nim koniecznie, od czego chcesz być ubezpieczony, a od czego nie - aby nie przepłacać za niepotrzebne dodatki.

 

Możesz także kupić ubezpieczenia komunikacyjne samodzielnie, przez internet - np. w porównywarce ubezpieczeń mfind. Wtedy sam sobie wybierzesz taki zakres ubezpieczenia, jaki będziesz chciał.

Więcej możesz przeczytać tutaj: http://artelis.pl/artykuly/66393/Ubezpieczenie-auta---obalamy-5-mitow


Marta Sokołowska

Źródło: prawy.pl

Sonda

Wczytywanie sondy...

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną