W ciągu 25 lat wolności otoczyły nas korporacje

0
0
0
/

Pogarszające się warunki pracy, niskie zarobki i korporacyjny wyzysk, to główne problemy omawiane podczas trwającego w Gdańsku kongresu europejskiej konfederacji związków zawodowych z branży handlowej – UNI Europa Commerce.

 

- Kiedyś walczyliśmy o wolne soboty, a dzisiaj – o zgrozo – o wolne niedziele – powiedział na otwarcie kongresu Alfred Bujara, przewodniczący Sekretariatu Banków Handlu i Ubezpieczeń NSZZ „Solidarność”, jednocześnie gospodarz i organizator tego wydarzenia. - Podstawowym celem naszej działalności jest poprawa warunków pracy i płacy w handlu w Polsce i w Europie. Do tego niezbędny jest dialog - dodał.

 

W podobnym tonie wypowiedział się przewodniczący NSZZ Solidarność Piotr Duda, który zapraszając uczestników do zwiedzenia sali BHP stwierdził, iż w okresie 25 lat polskiej wolności otoczyła nas globalizacja i międzynarodowe korporacje. - Byliśmy szczęśliwi, pełni wiary i optymizmu, że nasz kraj będzie się rozwijał. Można powiedzieć, że byliśmy naiwni i nie sądziliśmy, że część z tych korporacji, a szczególnie z handlu widzą tutaj tylko tanie koszty pracy - przyznał.

 

Przypominając pierwszy z sierpniowych postulatów, a więc prawo do niezależnych od pracodawców i polityków związków zawodowych powiedział, że z tym też jest problem. - Korporacje utrudniają nam zakładanie związków zawodowych, a ci, którzy ośmielą się je założyć są wyrzucani z pracy pod byle pretekstem. I to się dzieje w kraju Unii Europejskiej podsumował.

 

- Na jesiennym kongresie w Paryżu, będziemy rozmawiać o podobnych problemach – mówił zastępca sekretarza generalnego Europejskiej Konfederacji Związków Zawodowych Józef Niemiec. - Praca, która kiedyś była wzorem, również w Europie zaczyna się psuć. KE zamierza skreślić pracę dobrej jakości jako cel strategii na najbliższe lata, dlatego jest problem z utrzymaniem wywalczonych standardów - zauważył. Odnosząc się już bezpośrednio do handlu Józef Niemiec podkreślał jego rosnącą rolę w gospodarce. - Ten sektor zajmuje coraz większą część gospodarki. Tradycyjny przemysł się kurczy. Obok służb publicznych stajecie się coraz większą siłą – powiedział.

 

W ciągu najbliższych dwóch dni kongres, w którym bierze udział ponad 150 przedstawicieli unijnych związków zawodowych z branży handlowej, przyjmie sprawozdania, przeprowadzi dyskusje na temat sytuacji w europejskim handlu oraz dokona wyborów nowych władz.

 

Julia Nowicka

 

Źródło: Solidarność

 

© WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Źródło: prawy.pl

Sonda

Wczytywanie sondy...

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną