Subskrybuj RSS
Zostań naszym fanem

Wołyń we krwi 1943Z okazji 70. rocznicy zagłady Polaków na Wołyniu, wydawnictwo AA opublikowało książkę Joanny Wieliczki-Szarkowowej „Wołyń we krwi 1943”. Książka przybliża czytelnikom historię ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na Polakach od lutego 1943 do lutego 1944 r. W ciągu tego zbrukanego krwią niewinnych ofiar roku, na Wołyniu życie straciło 60.000 Polaków, a w Małopolsce Wschodniej kolejne 70.000.

 

11 lipca 1943 r. na polskie miejscowości uderzyły formacje ukraińskich nazistów. Mordowali oni polskie kobiety, dzieci i starców, w domach i kościołach. Zbrodnie ukraińskich nazistów porażają do dziś swoim okrucieństwem.


„Wołyń we krwi 1943” to jedna z tych ważnych książek, które przywracają Polakom pamięć o ich martyrologii. Pamięć która jest nieustannie zakłamywana, niszczona, grabiona, przez wrogie Polsce i Polakom ośrodki. Pamięć o pomordowanych rodakach, polskiej przelanej krwi, o tym że Polska jest tam gdzie ziemia została uświęcona krwią polskich męczenników.


Książka Joanny Wieliczki-Szarkowej „Wołyń we krwi 1943” wszechstronnie i przystępnie przybliża czytelnikom wiedzę o zagładzie Polaków, sprawcach zbrodni, przebiegu zbrodni, zacieraniu śladów zbrodni. Opis zbrodni jest poprzedzony historycznym i etnograficznym rysem ziemi wołyńskiej, opisem wydarzeń poprzedzających zbrodnie, korzeni ukraińskiego nazizmu. Autorka czytelnikom przybliża polską misję cywilizacyjną jaka miała miejsce w dwudziestoleciu międzywojennym – misję dla której przeszkodą była działalność komunistów i ukraińskich nacjonalistów.


Tematyce samej zbrodni poświęcone jest dalsze 75% książki. Autorka opisuje w swej pracy typowe i największe eksterminacje dokonane przez ukraińskich nazistów i bezbronność polskich cywili. Pracę kończą rozdziały o walkach 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK i zbrodniach ukraińskich nazistów w Małopolsce Wschodniej.


Zdaniem Ewy Siemaszko, autorki prekursorskiej i monumentalnej pracy o zbrodni wołyńskiej, „książka p. Joanny Wieliczki-Szarkowej to publikacja przeznaczona dla szerokiego kręgu czytelników”, książka „napisana językiem przystępnym”. „Fakty historyczne autorka osadza (...) w szerszym tle, pokazuje związki Wołynia i Wołyniaków z innymi dzielnicami Polski”. Autorka, nie epatując szczegółami, przybliża czytelnikom „potworność zbrodni i tragizm sytuacji”. „Lektura tej książki z pewnością daje właściwe i wystarczające dla przeciętnego czytelnika wyobrażenie o zbrodniczości OUN-UPA i dokonanym przez te organizacje ludobójstwie kresowych Polaków”. Dodatkowo publikacje ilustrują wstrząsające fotografie zwłok ofiar mordów, i współczesnych miejsc w których miały miejsce zbrodnie.


Jan Bodakowski

Dodaj komentarz

Zachęcamy Drogich Czytelników do aktywnej i merytorycznej dyskusji. Jednocześnie informujemy, że Administrator portalu www.prawy.pl, w porozumieniu z Wydawcą mają prawo usunąć komentarze łamiące prawo stanowione w Polsce, w szczególności KK, KC oraz pokrewne a także Ustawę o Języku Polskim (Dz.U. 1999 nr 90 poz. 999). Autorzy wpisów łamiących prawo będą pociągnięci do odpowiedzialności.


Kod antyspamowy
Odśwież

Felietony

POLUB NAS NA FACEBOOKU:

OSense O-Sense

 

 

Wesprzyj nas:

 
Kwota:  PLN
  

 

Do góry strony