UE sprowadzi gaz z Turkmenistanu przez Iran?

0
0
0
/

Unijny komisarz do spraw energetyki Maros Sefcovic oświadczył, że kraje UE mogłyby importować gaz z byłej sowieckiej republiki Turkmenistanu, przez Iran, jeżeli Bruksela podtrzyma dotychczasowe stanowisko uniezależnienia się od dostaw z Rosji.

 

Podczas konferencji prasowej po spotkaniu z prezydentem Turkmenistanu Gurbanguly Berdimuhamedow w stolicy tego kraju Aszchabadzie, Sefcovic, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej odpowiedzialny za unię energetyczną, mówił, iż oczekuje, że do 2019 r. do Europy płynąć będzie turkmeński gaz gazociągiem budowanym na dnie Morza Kaspijskiego. Poinformował, iż przedyskutowano dwa warianty dostaw: przez Morze Kaspijskie oraz przez Iran, jako że stosunki dyplomatyczne z tym ostatnim rozwijają się w dobrym kierunku.
- Unia Europejska ma nadzieję, że negocjacje między wielką szóstką a Iranem zakończą się sukcesem - dodał, nawiązując do komentarzy, jakie pojawiły się w turkmeńskiej telewizji.

 

Irańscy politycy przekonują, iż gazociąg przez Morze Kaspijskie jest nieekonomiczny i że zdecydowanie korzystniejsze byłoby pociągnięcie nitki rurociągu przez Iran. Najpierw jednak muszą się zakończyć rozmowy w sprawie irańskiego programu nuklearnego, co ma nastąpić do 30 czerwca. Niezależnie jednak od ich wyników Bruksela oczekuje, iż w latach 2019-2020 turkmeński gaz przynajmniej częściowo zastąpi rosyjski na europejskim rynku energetycznym.

 

Warto przy tym zwrócić uwagę na jeszcze jedną kwestię, a mianowicie, iż potencjalny kontrakt na tranzyt gazu mógłby się stać jednym z argumentów mających przekonać Iran do rezygnacji z rozwijania programu atomowego. Problem w tym, że jak dotychczas nie został stworzony żaden ramowy projekt takiego gazociągu, a sam pomysł pozostał w sferze luźnych dywagacji wysokich rangą przedstawicieli struktur unijnych. O takim rozwiązaniu wspominał m.in. unijny komisarz ds klimatu i energii Miguel Arias Canete, jednakże nie istnieją żadne dokumenty potwierdzające, iż UE na poważnie rozważa wybór irańskiego wariantu.

 

Sąsiadujący z Iranem Turkmenistan posiada czwarte co do wielkości zasoby gazu na świecie, jednakże brakuje mu infrastruktury do jego przesyłu.

 

Julia Nowicka

 

Źródło: EUbusiness

 

© WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Źródło: prawy.pl

Sonda

Wczytywanie sondy...

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną