KE pozwalała przemysłowi chemicznemu truć obywateli i poniosła konsekwencje

0
0
0
/

Komisja Europejska naruszyła prawo Unii Europejskiej, ponieważ nie umożliwiła identyfikacji szkodliwych dla zdrowia chemikaliów w produktach codziennego użytku – orzekł w środę Trybunał Sprawiedliwości UE w Luksemburgu.

 

Tym samym sędziowie Trybunału przyznali rację Szwecji, która zaskarżyła ramię wykonawcze UE za niewprowadzenie dotychczas kryteriów identyfikacji związków chemicznych wpływających na pracę hormonów w organizmie człowieka (EDC) mimo że czas na to miała do grudnia 2013 roku.

 

EDC znajdują się w tysiącach produktów, włącznie ze środkami dezynfekcji, pestycydami i środkami czyszczącymi, powodując raka, defekty genetyczne u dzieci poczętych oraz zaburzenia rozwoju u dzieci.

 

- Poprzez zaniechanie podjęcia środków dotyczących specyfikacji naukowych kryteriów dla ustalenia zaburzających gospodarkę hormonalną cech produktów, Komisja Europejska naruszyła prawo Unii Europejskiej – orzekł Trybunał, dodając, iż KE „miała jasny, precyzyjny i bezwarunkowy obowiązek” przyjąć te rozwiązania do 13 grudnia 2013 roku, jednakże tego nie uczyniła.

 

Szwecja, podobnie zresztą jak i liczne organizacje działające na rzecz szeroko pojętego zdrowia argumentowała, że KE ugięła się pod naciskiem lobbystów przemysłu chemicznego, którzy domagali się większej liczby konsultacji i analiz przed wprowadzeniem specyfikacji wspomnianych środków. Stało się to wbrew żądaniom licznej rzeszy naukowców, naciskających Parlament Europejski na podjęcie działań w tej sprawie.

 

KE ma dwa miesiące na ewentualne odwołanie się od wyroku.

 

Anna Wiejak

 

Fot. mar-tin.com.pl

 

Źródło: EUbusiness

 

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Źródło: prawy.pl

Sonda

Wczytywanie sondy...

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną