Porozumienie UE-Turcja. Znamy szczegóły

0
0
0
/

Zawarte w niedzielę w Brukseli porozumienie między Unią Europejską a Turcją uwzględnia przekazanie tej ostatniej pieniędzy oraz polityczne ustępstwa względem Ankary w zamian za pomoc w zażegnaniu kryzysu migracyjnego.

 

Oto kluczowe punkty umowy:

 

Pomoc unijna dla Turcji – „Unia Europejska zapewni Turcji natychmiastową i ciągłą pomoc humanitarną. UE zobowiązuje się do wyłożenia trzech miliardów euro dodatkowych środków. Przeznaczenie oraz natura tych funduszy będzie rewidowana w zależności od rozwoju sytuacji”.

 

Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk powiedział, iż środki te zostaną wydane na syryjskich uchodźców.

 

Oferta członkostwa Turcji w UE – Turcja i UE „zgodziły się, że proces akcesyjny powinien zostać przyspieszony” po dekadzie zawieszania negocjacji. Obie strony zgodziły się na otwarcie w grudniu rozdziału 17 procesu akcesji Turcji do wspólnoty, obejmującego politykę gospodarczą i monetarną.

 

Wizy – Unia Europejska wyraziła zadowolenie ze stopnia zaangażowania Turcji w przyspieszenie wysiłków podejmowanych dla spełnienia postawionych przez Brukselę warunków dla Turków w celu ułatwienia przyznawania wiz do krajów członkowskich wspólnoty. Ma zostać podniesiona także kwestia wymagań wizowych dla tureckich obywateli w strefie Schengen.

 

Przesiedlenie uchodźców z Turcji do UE - „Podkreślili udział krajów członkowskich oraz istniejących programów i schematów przesiedleńczych”. UE zgodziła się przesiedlić w tym roku około 20 tys. uchodźców z Bliskiego Wschodu, w tym również z Turcji, którzy zostaną rozlokowani w krajach członkowskich bloku, jednakże UE nie zobowiązała się w niedzielę do przesiedlenia większej ich liczby.

 

Plan współdziałania - „Turcja i UE muszą zdecydować o aktywowaniu planu współdziałania”, który obydwie strony uprzenio uzgodniły (15 października) w celu lepszego zarządzania napływem migrantów. Zgodnie z tym planem, obydwie strony będą ściślej ze sobą współpracować w celu zapewnienia ochrony uciekającym przed wojną przy jednoczesnym zapobieżeniu wejścia innych migrantów czy zapewnieniu, iż ci, którzy wkraczają w granice UE i Turcji będą „płynnie” deportowani do krajów swojego pochodzenia. Prawo międzynarodowe wymaga od krajów, aby zapewniły ochronę osobom uciekającym przed wojenną zawieruchą, ale nie tym, którzy migrują z powodów ekonomicznych. „Obydwie strony podkreślały swoje zaangażowanie w podejmowaniu konkretnych i płynnych akcji w celu rozpoczęcia walki z sieciami przemytników ludzi”.

 

Unia celna – Obydwie strony „odnotowały podjęcie działań przygotowawczych w celu podniesienia unii celnej na wyższy poziom. Po ukończeniu prac przygotowawczych przez obie strony, formalne negocjacje mogłyby rozpocząć się już z końcem 2016 roku”.

 

Szczyty UE-Turcja - „Obydwie strony zgodziły się spotykać dwa razy do roku na wspólnych szczytach” w celu wspomożenia zbilansowania we wzajemnych relacjach. Zaproponowały regularne rozmowy w zakresie polityki spraw zagranicznych i bezpieczeństwa wymierzonej przeciwko powrotowi terrorystycznych ataków, jakie miały miejsce we Francji, Turcji oraz innych krajach, a za które winą obarcza się bojowników Państwa Islamskiego.

 

Wskutek wojny w Syri w granice UE tylko w tym roku weszło około 850 tys. osób. Ponad 3,5 tys. zginęło lub zaginęło. Jest to niewątpliwie największy kryzys migracyjny od czasów II wojny światowej. Problem w tym, że przyjęcie Turcji do UE będzie miało skutek odwrotny do zamierzonego i znajdująca się w tym kraju fala migrantów, o samych Turkach nie wspominając, bez przeszkód rozleje się po wszystkich państwach członkowskich UE.

 

Anna Wiejak

 

Źródło: EUbusiness


© WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Źródło: prawy.pl

Sonda

Wczytywanie sondy...

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną