Obchody 70 rocznicy powstania WiN

0
0
0
/

W niedzielę odbyły się w Warszawie uroczystości upamiętniające 70. rocznicę powstania Ruch Oporu bez Wojny i Dywersji „Wolność i Niezawisłość”.


Obchody rozpoczęły się o godz. 10 Mszą Świętą w Katedrze Polowej Wojska Polskiego. Podczas homilii ksiądz biskup przeczytał fragment listu prezesa IV Zarządu WIN- Łukasza Cieplińskiego, więzionego od listopada 1947 roku w więzieniu UB na Mokotowie. 


„Wymodlony, wymarzony i kochany mój synku. Piszę do Ciebie po raz pierwszy i ostatni. W tych dniach bowiem mam być zamordowany. Chciałem być Tobie ojcem i przyjacielem. Bawić się z Tobą i służyć radą i doświadczeniem w kształtowaniu twego umysłu i charakteru. Niestety okrutny los zabiera mnie przedwcześnie a Ciebie zostawia sierotą. Dlatego piszę i płaczę…”- pisał Ciepliński do 3-letniego syna.


Po Mszy Świętej Oktet Męski Filharmoników Krakowskich wraz z Katarzyną Górak wykonał pieśni Polskiego Państwa Podziemnego. Następnie przed Grobem Nieznanego Żołnierza odbyły się uroczystości centralne, w których udział brali kombatanci i członkowie Stowarzyszenia Społeczno-Kombatanckiego Zrzeszenie Wolność i Niezawisłość, Grupa Historyczna „Zgrupowanie Radosław”, a wszystko przy asyście kompanii Wojska Polskiego.


- Dziękujemy wam za tą nadzieję, którą przechowywaliście, za tą niezłomność. Dziś dziękujemy wam bohaterowie Polski niepodległej, rycerze Niepokalanej - mówił szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, Jan Ciechanowski.


Wieńce pod Grobem Nieznanego Żołnierza złożyli m.in. przedstawiciele kancelarii Prezydenta RP, Ministerstwa Obrony Narodowej i Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy. Niestety zabrakło na uroczystościach władz Rzeczpospolitej. 


Powstały 2 września 1945 roku WiN był w latach 1945-1947 największą organizacją ogólnopolską o niepodległościowym charakterze. 


Za cel WiN stawiał sobie realizacje testamentu Polski Podziemnej. Były to m.in. opuszczenie Polski przez wojska sowieckie, uwolnienie więźniów politycznych, dostarczanie społeczeństwu informacji wolnej od komunistycznej propagandy, zjednoczenie i uniezależnienie od sowietów Wojska Polskiego. Szacuje się, że w 1946 r. w szczytowym momencie rozwoju organizacyjnego w działania Zrzeszenia zaangażowanych było niemal 30 tys. osób. Kierownictwo czterech Zarządów Głównych WIN oddało życie za wolną Polskę. 1 marca 1951 roku zabici strzałem w tył głowy zostali członkowie IV Zarządu WIN : Łukasz Ciepliński, Adam Lazarowicz, Mieczysław Kawalec, Józef Rzepka, Franciszek Błażej, Józef Batory i Karol Chmiel. Na znak pamięci o tym wydarzeniu, od 2011 roku 1 marca jest obchodzony jako Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. 


To właśnie ci niezłomni bohaterowie nie dali się pokonać sowieckiemu okupantowi, nie poddali się pomimo brutalnych tortur i miesięcy spędzonych w katowniach UB. Wielu z nich poświęciło swoje życie dla wolnej Polski.
 

„Do Was zwracam się potomni, nie zapomnijcie bohaterów. Ofiara ich krwi i życia nie była daremna. Dziś w pełni możemy realizować ich testament zawierający się w haśle: Bóg, Honor i Ojczyzna. Cześć i chwała bohaterom!”- brzmiały słowa Apelu Poległych kończącego uroczystości centralne. 


tekst i fot. Katarzyna Jóźwik


© WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Źródło: prawy.pl

Najnowsze

Sonda

Wczytywanie sondy...

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną