,,Cel nie uświęca środków'. Ostry komentarz episkopatu w sprawie in vitro

0
0
0
/

Cel nie uświęca środków – przypominają Księża Biskupi w wydanym w piątek, zaraz po głosowaniu w Senacie ws. ustawy o leczeniu niepłodności, dopuszczającej na zabijanie zarodków.

 

Pełna treść komunikatu Konferencji Episkopatu Polski:

 

Wyniki głosowania w Senacie w sprawie ustawy dotyczącej procedury „in vitro” – pod pozorem leczenia niepłodności – legalizują m.in. niszczenie ludzkich embrionów. Wyrażamy temu zdecydowany sprzeciw. Cel nigdy nie uświęca środków; tak jest i tym razem.

 

To wiedza medyczna a nie światopogląd religijny każe chronić każde życie ludzkie od chwili poczęcia.

 

Osoby wierzące w Chrystusa nie mogą – pod żadnym pozorem – popierać godzącej w życie ludzkie ustawy o „in vitro”, jeżeli chcą pozostać w pełnej wspólnocie wiary. Zwracamy na to raz jeszcze uwagę, aby nikt nie zasłaniał się niewiedzą czy niezrozumieniem co do konsekwencji podejmowanych decyzji, które zaprzeczają godności i wartości życia ludzkiego.

 

Abp Stanisław Gądecki

Metropolita Poznański

Przewodniczący KEP

 

Abp Marek Jędraszewski

Metropolita Łódzki

Zastępca Przewodniczącego KEP

 

Bp Artur G. Miziński

Sekretarz Generalny KEP

 

Przewagą zaledwie trzech głosów Senat uznał dziś, że dzieci z probówki będą mogły posiadać nawet osoby bez ślubu. Podajemy nazwiska senatorów, którzy stali się języczkiem u wagi:

 

Nalezy podkreslić, że Senacka komisja zdrowia wnioskowała o odrzucenie ustawy w całości. Senatorowie poparli jednak w dziś wniosek mniejszości, zgłoszony przez senatorów PO Alicję Chybicką i Roberta Dowhana, o przyjęcie ustawy bez poprawek.

 

Za przyjęciem ustawy dziś głosowało 46 senatorów, 43 było przeciwko.

 

Sejm z kolei uchwalił ustawę o leczeniu niepłodności pod koniec czerwca. Daje ona prawo do korzystania z niej małżeństwom i osobom we wspólnym pożyciu, potwierdzonym zgodnym oświadczeniem.

 

Leczenie niepłodności metodą in vitro będzie mogło być podejmowane po wyczerpaniu innych metod leczenia, prowadzonych przez co najmniej 12 miesięcy. Teraz o losach ustawy zdecyduje prezydent, który wypowiedział się, że ustawa ta może być niekonstytucyjna. Zapewne skieruje ją do Trybunału Konstytucyjnego.

 

Michał Polak

za: episkopat.pl

fot. flickr.com/arch

 

© WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

 

Źródło: prawy.pl

Sonda

Wczytywanie sondy...

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną