Jarosław Zieliński: Urzędnicy państwowi nie powinni angażować się w kampanię wyborczą w godzinach pracy

0
0
0
/

Poseł Jarosław Zieliński wystosował do premier Ewy Kopacz interpelację, w której domaga się wyjaśnienia, jakim prawem opłacani z podatków państwowi urzędnicy zamiast wypełniać swoje obowiązki, w godzinach pracy angażują się w kampanię przed wyborami prezydenckimi. A jest ich naprawdę wielu.

 

"W ostatnim czasie daje się zauważyć coraz większe zaangażowanie urzędników państwowych, a szczególnie członków rządu PO-PSL, którego Pani jest Premierem  w kampanię prezydencką Pana Bronisława Komorowskiego. Część ministrów kierowanego przez Panią rządu weszło nawet w skład sztabu wyborczego Bronisława Komorowskiego" napisał Zieliński, podkreślając, iż w działalność sztabu wyborczego zaangażowani są również przedstawiciele Kancelarii Prezydenta RP.

 

"W wyborczych spotkaniach i wiecach, odbywających się w godzinach urzędowania ministerstw oraz innych urzędów i instytucji centralnych i wojewódzkich towarzyszą Panu Bronisławowi Komorowskiemu między innymi: minister pracy i polityki społecznej - Władysław Kosiniak-Kamysz, wiceminister spraw zagranicznych  – Rafał Trzaskowski, sekretarz stanu w kancelarii prezesa rady ministrów – Michał Kamiński, nie mówiąc już o ministrach i doradcach kancelarii Prezydenta RP, jak zastępca szefa Kancelarii Sławomir Rybicki czy doradca Prezydenta Tomasz Nałęcz" wyliczał. Bronisława Komorowskiego w jego działaniach związanych z kampanią prezydencką czynnie wspiera również wielu innych urzędników z różnych urzędów państwowych. Część z nich można zobaczyć także w środkach publicznego przekazu, gdzie występują łącząc w sposób niedopuszczalny pełnione przez siebie funkcje z aktywnością w kampanii wyborczej na rzecz Bronisława Komorowskiego. 

 

"Trzeba przypomnieć i wyraźnie zaznaczyć, że wszyscy urzędnicy państwowi otrzymują wynagrodzenie z budżetu państwa i mają obowiązek realizować powierzone im zadania, a nie porzucać bądź zaniedbywać swoją pracę i angażować się w kampanię wyborczą ubiegającego się o reelekcję obecnego prezydenta" wskazywał poseł PiS, domagając się odpowiedzi na pytania:

 

- Czy zaangażowanie podległych Pani ministrów i urzędników w kampanię wyborczą Bronisława Komorowskiego nie koliduje z wykonywaniem ich obowiązków służbowych?

 

- Czy urzędnikom państwowym zaangażowanym w kampanię prezydencką Bronisława Komorowskiego wydano polecenia służbowe, aby wykonywali prace na rzecz tej kampanii? Jeśli tak, to kto takie polecenie wydał?

 

- Czy na czas kampanii prezydenckiej Bronisława Komorowskiego zaangażowani w nią urzędnicy państwowi wzięli urlopy w urzędach, gdzie są zatrudnieni?

 

- Czy zaangażowanie urzędników państwowych w kampanię prezydencką Bronisława Komorowskiego nie stoi w sprzeczności z ich obowiązkami służbowymi?

 

- Czy zaangażowanie urzędników państwowych w kampanię prezydencką Bronisława Komorowskiego nie zakłóca normalnego funkcjonowania urzędów,  w których są zatrudnieni?

 

- Czy jeśli zaangażowanie urzędników państwowych w kampanię prezydencką Bronisława Komorowskiego nie koliduje z wykonywaniem przez nich zadań służbowych może oznaczać, że ich etaty w urzędach, które te osoby zatrudniają są zbędne? Czy zbędne są wobec tego także stanowiska niektórych ministrów  i w związku z tym Pani rząd powinien być zdecydowanie „odchudzony”, co zmniejszyłoby zdecydowanie koszty jego funkcjonowania i umożliwiłoby przeznaczenie pieniędzy podatników na inne, uzasadnione potrzebami społecznymi cele?

 

- Czy zaangażowanie urzędników państwowych w kampanię prezydencką Bronisława Komorowskiego wynika z podjęcia przez nich dodatkowego zatrudnienia? Jeśli tak, to czy na takie zatrudnienie otrzymali zgodę kierownika urzędu, w którym są zatrudnieni?

 

- Czy Pani Premier wydała zgodę podległym sobie ministrom na realizację zadań związanych z kampanią prezydencką Bronisława Komorowskiego?

 

- Czy Pani Premier wydała polecenia podległym sobie ministrom, aby zaangażowali się w kampanię wyborczą Bronisława Komorowskiego?

 

- Kto pokrywa koszty wykorzystywania sprzętu, np. samochodów służbowych przez urzędników państwowych, na potrzeby kampanii prezydenckiej Bronisława Komorowskiego? Jaka jest podstawa prawna takich czynności?

 

- Czy urzędnicy państwowi otrzymują dodatkowe wynagrodzenie (np. w formie płatnych nadgodzin, nagród) za zaangażowanie i pracę w kampanii prezydenckiej Bronisława Komorowskiego? Jeżeli tak, to z jakiego formalnego tytułu?

 

- Czy urzędnicy państwowi zostali oddelegowani poza siedzibę urzędu, w których są zatrudnieni w celu realizacji zadań związanych z kampanią prezydencką Bronisława Komorowskiego?

 

- Czy podlegli Pani ministrowie i ich zastępcy oraz inni urzędnicy realizując zadania związane z kampanią prezydencką Bronisława Komorowskiego w sposób właściwy chronią interesy państwa oraz prawa i słuszne interesy obywateli jako urzędnicy państwowi?

 

- Czy według Pani Premier podlegli Jej ministrowie angażując się w kampanię prezydencką Bronisława Komorowskiego w sposób właściwy strzegą autorytetu Rzeczypospolitej Polskiej oraz pogłębiają zaufanie obywateli do organów państwa jako urzędnicy państwowi?

 

- Czy ministrowie zaangażowani w kampanię prezydencką Bronisława Komorowskiego atakując w jej trakcie kandydata Prawa i Sprawiedliwości na urząd Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej dr. Andrzeja Dudę, który być może zostanie nowym Prezydentem RP, nie psują obrazu demokratycznego państwa prawa? Czy ich negatywny stosunek w trakcie kampanii do dr. Andrzeja Dudy nie jest zapowiedzią walki z innym niż Bronisław Komorowski Prezydentem RP? Chciałbym przypomnieć, że śp. Lech Kaczyński w trakcie sprawowania przez Niego urzędu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej nie mógł liczyć na współpracę ministrów rządu koalicji PO-PSL. Czy taka sytuacji ma się powtórzyć by wyrządzić znowu szkodę Polsce?

 

- Czy podlegli Pani ministrowie i ich zastępcy realizując zadania związane z kampanią prezydencką Bronisława Komorowskiego sprawnie i terminowo wykonują zadania służbowe w swoich urzędach? 

 

- Ilu urzędników państwowych zaangażowanych jest w realizację zadań związanych z kampanią prezydencką Bronisława Komorowskiego i na jakiej podstawie prawnej te zadania realizują?

 

- Czy urzędnicy zaangażowani w realizację zadań związanych z kampanią prezydencką otrzymują gratyfikację finansową z budżetu wyborczego Bronisława Komorowskiego?

 

- Czy zaangażowanie przedstawicieli rządu i urzędników państwowych różnych szczebli administracji publicznej, ich wynagrodzenie za czas pracy, w którym powinni wykonywać powierzone im zadania, a który poświęcają na kampanię wyborczą Bronisława Komorowskiego, a także wykorzystywanie sprzętu i środków transportu opłacanych z budżetu, a więc pieniędzy polskich obywateli jako podatników nie stanowi rażącego naruszenia prawa w związku z pośrednim, nielegalnym zasilaniem funduszu wyborczego kandydata obozu obecnej władzy Bronisława Komorowskiego na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej?

 

Wydaje się przy tym mało prawdopodobne, aby premier Ewa Kopacz zechciała odpowiedzieć na te pytania jeszcze przed II turą wyborów.

 

Julia Nowicka

 

© WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Źródło: prawy.pl

Sonda

Wczytywanie sondy...

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną