Radny Platformy znalazł sposób na raka! Wiele osób oburzonych

0
0
0
/

Profilaktyka nowotworowa jest najważniejsza – przekonują lekarze. Problem w tym, że nie każdy chce lub nie potrafi jej stosować. W niecodzienny sposób do badania raka prostaty zachęca radny PO Jerzy Sieńko, lekarz ze szczecińskiego Uniwersytetu Medycznego.

 

Stojąc w lekkim rozkroku, trzymając jedną dłoń na kroczu inicjatorzy akcji z PUM pozują do zdjęcia. „Choreografia” przypomina publiczne występy Michaela Jacksona. Chodzi o to, że to element kampanii promującej samobadanie jąder, które ma doprowadzić do poprawy wykrywalności raka prostaty.

 

- Choć na zdjęciu lekarze wyglądają zabawnie, nie chodzi o żarty, a profilaktykę raka jąder - mówi prof. Marcin Słojewski, kierujący oddziałem urologii w szpitalu na Pomorzanach w Szczecinie. - Zaaranżowaliśmy to zdjęcie, żeby pokazać, że jesteśmy zwykłymi ludźmi, mężczyznami, którzy dbają o własne zdrowie – mówi lekarz cytowany przez Radio Szczecin.

 

Badanie można przeprowadzić samemu raz na kilka tygodni. - W wannie albo pod prysznicem trzeba dotknąć moszny i sprawdzić czy nie ma tam niczego podejrzanego, stwardnienia, powiększenia czy bolesności – podkreśla prof. Słojewski. Jeśli jest, należy pójść do lekarza. - Paradoksalnie problem dotyczy młodych mężczyzn, stąd pomysł na internetową kampanię - dodaje dr Piotr Petrasz, asystent w klinice urologii na Pomorzanach. - Rak jądra to choroba, która wyjątkowo w onkologii, rozwija się przede wszystkim u młodych pacjentów. Szczyt występowania to nastolatkowie do 30-35 lat.

 

Rak jąder, lub gruczołu krokowego to męska przypadłość występująca u 11% mężczyzn z rozpoznanym nowotworem i będąca przyczyną 9% zgonów z powodu chorób nowotworowych u mężczyzn.

 

Początkowo przez wiele lat rak rozwija się bezobjawowo. Uważa się, że w 3/4 przypadków jego rozwój rozpoczyna się w strefie obwodowej gruczołu krokowego (jest ona dostępna w trakcie badania per rectum). W miarę powiększania swojej objętości, powoduje objawy uciskowe sugerujące objawy łagodnego rozrostu gruczołu krokowego, takie jak częstomocz, utrudnienie oddawania moczu i słaby strumień moczu, nagłe uczucie parcia na mocz i konieczność pilnego jego oddania.

 

U mężczyzn poniżej 55. roku życia rak może się rozwijać bez ewidentnych cech przerostu gruczołu, czyli praktycznie bezobjawowo. W dalszym rozwoju przekracza barierę torebki narządu naciekając otaczające tkanki: pęcherzyki nasienne, moczowody oraz tkanki miękkie i kości miednicy małej.

 

Według danych statystycznych w 2005 roku zarejestrowano 7095 zachorowań na raka gruczołu krokowego. Z powodu raka prostaty w 2005 roku zmarło 3592 mężczyzn.

 

Badanie można wykonywać bezinwazyjnie. Każdy mężczyzna, który zauważy u siebie niepokojące objawy: ból przy oddawaniu moczu oraz bóle w okolicy kręgosłupa i miednicy, powinien odwiedzić urologa. Lekarz wykona badanie per rectum (badanie prostaty przezodbytnicze), zleci wykonanie USG gruczołu krokowego oraz oznaczenie we krwi markerów nowotworowych - antygenu PSA. Jeśli zajdzie taka potrzeba zleci również zrobienie biopsji prostaty.

 

Jak twierdzą inicjatorzy kontrowersyjnej akcji, w ciągu kilku dni ponad 300 tysięcy internautów obejrzało zdjęcie, na którym lekarze w nietypowy sposób promują badania profilaktyczne.

 

„Do akcji pozyskaliśmy naszego kolegę chirurga i jednocześnie szczecińskiego radnego Docenta Jerzego Sieńkę. Nie wahał się ani chwili! Zachęcamy innych...” - piszą na facebooku inicjatorzy akcji z Poznańskiego Uniwersytetu Medycznego. Jerzy Sieńko to radny Szczecina z ramienia Platformy Obywatelskiej.

 

Jednak forma promocji samobadania, jaka została zaprezentowana m.in. na łamach Gazety Wyborczej budzi wiele kontrowersji. Chodzi o to, że osoby, które włączają się do akcji, promują własne zdjęcie (na portalach społecznościowych, blogach itp.), w których przyjmują pozycje zaprezentowane publicznie przez radnego PO ze Szczecina.

 

Czy to rozwiązanie jest skuteczne w profilaktyce? Wielu anonimowo pytanych przez nas lekarzy tego nie potwierdza.

 

Michał Polak

za: PUM, RSz

fot. facebook.com

 

© WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

 

Źródło: prawy.pl

Sonda

Wczytywanie sondy...

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną