Wojciech Kilar, jakiego nie znaliście

0
0
0
/

Nakładem wydawnictwa Niecałe ukazała się 272 stronicowa praca Barbary Gruszki-Zych „Takie piękne życie. Portret Wojciecha Kilara". Książka jest owocem wielu wywiadów, jakich kompozytor udzielił dziennikarce oraz wieloletniej znajomości kompozytora i jego żony.

 

Znany polski reżyser Krzysztof Zanussi, doceniając pracę Barbary Gruszki-Zych stwierdził, że w jej książce Wojciech Kilar jest „widziany z nieoczekiwanej perspektywy. Prywatny, bliski, a jednocześnie opisany przez pryzmat swojej duchowości. Aż dziw bierze, że tak odmienne perspektywy widzenia tego człowieka mogły się zawrzeć w jednym utworze".

 

Sama autorka, zdradzając kulisy powstawania książki, stwierdziła: „pisząc, skupiałam się na tym, co powiedział mi kompozytor, ale przytaczam też głosy osób z jego najbliższego otoczenia, które uzupełniają moją opowieść. Przyznaję, że czasem były dla mnie zaskakujące. Każde spotkanie z panem Wojciechem miało niespotykaną siłę. Podczas odwiedzin w jego domu przenosiłam się na kontynenty jego wyobraźni. Żegnając się z nim po dwóch, trzech godzinach, miałam wrażenie, że podróżowałam gdzieś do Ameryki. Mnie, dziennikarkę, przyzwyczajoną do nieustannej zmiany miejsc, fascynowało to, że nie muszę wędrować daleko, aby przebywać w tak różnych stronach.

 

Kiedyś rozmawialiśmy o tym, czy jest możliwe poczucie spełnienia po ukończeniu dzieła. Świadomość, że zrobiło się wszystko, co było można. Przypomniałam mu wtedy, co na ten temat powiedział mi Czesław Miłosz, kiedy radziłam się go, czy wydać tomik, dopytując się, jak poznać, czy jest naprawdę skończony: „Niech pani go wyda i popatrzy na niego, jak na już zamknięty kawałek czasu, który odszedł do przeszłości". Te zapiski to też moja, zamknięta już przeszłość, do której mogę wracać, żeby się spotkać z Wojciechem Kilarem".

 

Wojciech Kilar urodził się 17 lipca 1932 we Lwowie. Ojciec kompozytora był lekarzem, a matka - aktorką. Po wojnie uzyskał wykształcenie muzyczne i jako kompozytor odniósł ogromny sukces. Należał do konfraterni zakonu paulinów.

 

W III RP był związany z środowiskiem patriotycznym (był członkiem Rady Patronackiej Instytutu Jagiellońskiego, Honorowego Komitetu Poparcia Lecha Kaczyńskiego w wyborach prezydenckich, udzielił wsparcia Prawu i Sprawiedliwości, był Honorowym Przewodniczącym Śląskiego Społecznego Komitetu Poparcia Jarosława Kaczyńskiego). Kompozytor zmarł w 2014.

 

Szerokiej publiczności Wojciech Kilar jest znany jako kompozytor muzyki filmowej do ponad 130 filmów (Bohdana Poręby, Andrzeja Wajdy, Kazimierza Kutza, Krzysztofa Zanussiego, Krzysztofa Kieślowskiego, Stanisława Różewicza, Wojciecha Hasa, Tadeusza Konwickiego, Marka Piwowskiego, Romana Polańskiego, Francisa Forda Coppi, Jane Campion).

 

Jan Bodakowski


WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Źródło: prawy.pl

Najnowsze

Sonda

Wczytywanie sondy...

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną