Jej życie to piękna patriotyczna karta

0
0
0
/

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda uhonorował w piątek Marię Eleonorę Mirecką-Loryś Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. Odznaczenie nadane zostało postanowieniem z dnia 1 lutego 2016 r. za wybitne zasługi w działalności polonijnej, społecznej i charytatywnej w Polsce i Stanach Zjednoczonych Ameryki, w szczególności na rzecz polskiej mniejszości na Ukrainie.

 

- Bardzo radosny, a jednocześnie wzruszający moment. Bardzo dziękuję Pani kapitan, że zechciała przybyć do Pałacu Prezydenckiego, żeby odebrać ten order, nie tyle ode mnie, ile od Rzeczypospolitej Polskiej - mówił prezydent Andrzej Duda podczas piątkowej uroczystości. - To jest order dla Pani, za Pani wspaniałe życie dla Polski i dla Polaków, ale także dla Pani rodziny – zwrócił się do odznaczonej. Przypomniał też, że przed pięcioma dniami Maria Eleonora Loryś obchodziła swoje setne urodziny i złożył jej życzenia z okazji tego „niebywałego jubileuszu”.

 

- Życie Pani do tej pory było życiem niezwykle pięknym, związanym z piękną, wspaniałą, patriotyczną kartą. Od wczesnej młodości pani i pani rodzeństwo byliście związani z działalnością propaństwową, niepodległościową – przypomniał prezydent.

 

- Nigdy nie zapomniała Pani o swoich rodakach, tych, w najtrudniejszej sytuacji, a to świadczy nie tylko o wielkim sercu, ale to świadczy po prostu o wielkości człowieczeństwa, o niezwykłym patriotycznym wychowaniu, niezwykłej miłości bliźniego, niezwykłej miłości ojczyzny i wielkim patriotyzmie, czego Rzeczpospolita nigdy Pani nie zapomni – dodał.

 

Maria Mirecka-Loryś urodziła się 7 lutego 1916 roku w Ulanowie. W szkole angażowała się w harcerstwo. Jako studentka prawa Uniwersytetu Jana Kazimierza we Lwowie angażowała się w działalność organizacji narodowych, w tym Młodzieży Wszechpolskiej, Bratniej Pomocy, w Akademickim Towarzystwie Szkoły Ludowej. Od listopada 1939 r. zaangażowała się w narodową działalność konspiracyjną. Organizatorka stworzonej w 1940 r. Narodowej Organizacji Wojskowej Kobiet – jesienią tego samego roku zostaje jej komendantką na Okręg Rzeszów. Działała pod pseudonimami „Marta” i „Mucha”. Po połączeniu struktur tej organizacji z AK, również pełniła funkcję komendantki – podokręgu Rzeszów AK. Awansowana do stopnia kapitana przez mjr. Tadeusza Bora-Komorowskiego.

 

W 1945 r. zostaje komendantką główną Narodowego Zjednoczenia Wojskowego Kobiet. Po wojnie aresztowana. Więziona w Nisku, w Rzeszowie, przesłuchiwana w Warszawie, trafiła do więzienia w Krakowie. Po zwolnieniu na mocy amnestii, rozpoczyna działalność przerzutową osób zagrożonych ze strony komunistycznych służb bezpieczeństwa. Wkrótce sama zostaje zmuszona do ucieczki za granicę.

 

Ucieka do Włoch, gdzie poznaje swojego męża por Henryka. Lorysia. Później razem udają się do Wielkiej Brytanii, gdzie Maria Loryś rozpoczyna działalność narodową. Organizuje pomoc, wysyła paczki dla rodzin więźniów politycznych w Polsce. W 1952 państwo Loryś udają się do Stanów Zjednoczonych, gdzie Maria Loryś włącza się w działalność polonijną, społeczną. Organizowała pomoc dla internowanych w stanie wojennym. Po śmierci męża powróciła do Polski.

 

Maria Eleonora Loryś (Maria Mirecka-Loryś) od lat współpracuje aktywnie z Polsko-Amerykańską Fundacją Kultury na Florydzie, Światowym Kongresem Kresowian i wieloma innymi organizacjami pozarządowymi z terenu województwa podkarpackiego i Stalowej Woli.

 

W uroczystości w Pałacu Prezydenckim uczestniczyli m.in. Szef KPRP Małgorzata Sadurska oraz ministrowie Maciej Łopiński, Krzysztof Szczerski, Andrzej Dera i Wojciech Kolarski

 

Julia Nowicka

 

Fot. Andrzej Hrechorowicz

 

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

 

Źródło: prawy.pl

Sonda

Wczytywanie sondy...

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną