Sformułowanie „polskie SS” to nie „błąd gramatyczny”. Podpisz petycję!

0
0
0
/

Jedna z autorek książki „Flight and Freedom. Stories of Escape to Canada” została odznaczona niemieckim Krzyżem Zasługi i nie chce napisać, że SS była niemiecka. Publikujemy stanowisko Reduty Dobrego Imienia w tej sprawie.

 

 

Stanowisko RDI w sprawie „przeprosin” autorek książki w której było użyte sformułowanie „polskie SS”

 

W dn. 8.02.2016 na ręce ambasadora Polski w Kanadzie wpłynęło pismo Ratny Omidvar i Dany Wagner, autorek książki „Flight and Freedom. Stories of Escape to Canada”, w którym znajduje się passus „polskim SS”.

 

Autorki przepraszają ambasadora za popełnienie „gramatycznego błędu” w tym wydaniu, obiecują dodać erratę do egzemplarzy książki znajdujących się w sprzedaży, wskazującą, że zbrodni dokonało "to SS” (the SS), i że w nowym wydaniu i w e-booku będzie także taka poprawka.

 

Stanowisko Reduty w tej sprawie jest jednoznaczne:

 

- Skoro autorki użyły znieważającego określenia "Polish SS” to w wersji poprawionej powinno być użyte sformułowanie „German SS”.

 

- Skoro w pierwotnej wersji wskazały narodowość sprawców, fałszywie oskarżając Polaków, to w wersji poprawionej ta narodowość powinna być wskazana.

 

W wersji podanej w liście do ambasadora RP nie widać chęci naprawienia szkód, które powstały z winy autorek, lecz chęć ukrycia narodowości sprawców Holocastu, czyli Niemców. Być może wpływ na to ma fakt, że Ratna Omidvar została niegdyś odznaczona niemieckim Krzyżem Zasługi.

 

Przeprosiny skierowane do ambasadora pokazują chęć minimalizacji strat finansowych, które poniesie wydawnictwo, na skutek karygodnego postępku autorek - ma być dodana errata do egzemplarzy już znajdujących się w sprzedaży. Uważamy, że wszystkie egzemplarze z oszczerczym sformułowaniem powinny być wycofane ze sprzedaży.

 

Przeprosiny do ambasadora RP zostały skierowane w imieniu autorek, które cała winę biorą na siebie. Uważamy, że przeprosić powinno także wydawnictwo, ponieważ to wydawca bierze odpowiedzialność za swoją publikację i rzetelność redakcyjną. W tym przypadku ta rzetelność nie została zachowana.

 

Reduta Dobrego Imienia w dalszym ciągu wzywa do podpisywania listu protestem skierowanym do wydawnictwa i autorek. W przypadku braku spełnienia powyższych żądań wystąpimy na drogę prawną.

 

Podpisy można składać poprzez stronę http://rdi.org.pl

 

Maciej Świrski


Prezes Zarządu Reduty Dobrego Imienia – Polskiej Ligi przeciw Zniesławieniom

 

AW

 

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Źródło: prawy.pl

Sonda

Wczytywanie sondy...

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną