Zmarł Bogusław Kaczyński

0
0
0
/

W Warszawie zmarł dziś Bogusław Kaczyński uważany za najwybitniejszego od czasu Jerzego Waldorffa popularyzator muzyki w Polsce. Miał 73 lata.

 

Bogusław Kaczyński przeszedł ostatnio kolejny udar. O jego śmierci poinformował m.in. Tadeusz Deszkiewicz, doradca społeczny Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Na swoim profilu na Facebooku napisał: „Właśnie dotarła do mnie bardzo smutna wiadomość o śmierci Bogusława Kaczyńskiego. Kilka dni temu doznał kolejnego udaru, jednak byłem przekonany, że jego niezwykła wola życia pozwoli mu go przezwyciężyć. Nie udało się”. Deszkiewicz zwrócił uwagę, że zmarły dziś Bogusław Kaczyński miał „nieocenione zasługi w popularyzacji muzyki poważnej”. „Opowiadał o niej ze swadą i wielką kompetencją. Bardzo smutna wiadomość” - zaznaczył.


Bogusław Kaczyński, teoretyk muzyki i pianista, był absolwentem Akademii Muzycznej w Warszawie, w której był później także prorektorem. Urodził się 2 maja 1942 roku w Białej Podlaskiej. To właśnie jemu zawdzięczamy Europejski Festiwal im. Jana Kiepury oraz Festiwal Muzyki w Łańcucie. Udzielał również wielu konsultacji muzycznych do filmów i spektakli. Był dyrektorem Teatru Roma w Warszawie. Bogusław Kaczyński był autorem audycji radiowych i telewizyjnych, m.in. „Operowe qui pro quo”, czy „Zaczarowany świat operetki”.


Założył Fundację ORFEO działającą na rzecz wspierania kultury narodowej i propagowania sztuki wśród dzieci oraz młodzieży.


W swoim dorobku ma trzy „Wiktory” i „Super Wiktora”. Ponadto trzykrotnie zdobył „Złoty Ekran”. Został także „Kawalerem Orderu Uśmiechu”. Serca widzów i słuchaczy zdobywał od 1970 roku. W mistrzowski sposób prowadził transmisje m.in. Konkursów Chopinowskich, Konkursów im. Henryka Wieniawskiego, czy też koncerty Luciano Pavarottiego i Plácido Domingo. Poprowadził także transmisję jubileuszu Filharmonii Narodowej. Wielokrotnie nagradzany i odznaczany za swoją postawę i pracę na rzecz polskiej kultury. Doceniany w kraju i poza jego granicami. Z okazji 50-lecia TVP (jesienią 2002 roku) został uhonorowany statuetką „Gwiazda Telewizji Polskiej”, zaś w 2010 roku otrzymał godność „Wybitnej Osobistości Pracy Organicznej” oraz statuetkę „Złotego Hipolita” nadaną przez Towarzystwo im. Hipolita Cegielskiego. Rok później, w 2011 roku, otrzymał Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Uhonorowany prestiżową nagrodą „Piękniejsza Polska”.


Pierwszego udaru mózgu doznał w marcu 2007. W wyniku czego częściowo utracił zdolności mówienia. Miał również paraliż prawej strony ciała. Podjął się żmudnej rehabilitacji, dzięki której większość dolegliwości ustąpiła.

 

Iza Kozłowka

 

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Źródło: prawy.pl

Sonda

Wczytywanie sondy...

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną