Urzędnicy państwowi powinni odpowiadać własnym majątkiem

0
0
0
/

Uczestnicy sobotniej konferencji „Konstytucja – Wymiar Sprawiedliwości i Obywatele”, jaka odbyła się w Sejmie, zgodzili się co do konieczności stworzenia nowej Konstytucji, ukrócenia wszechwładzy aparatu prokuratorsko-sądowniczego a także kar za fałszywe oświadczenia lustracyjne jego pracowników.

 

 

Licznie zgromadzeni posłowie, przedsiębiorcy i prawnicy zgodnie uznali, iż „nie może być tak, żeby nad wymiarem sprawiedliwości nie było kontroli społecznej”. List w tej sprawie wystosował do nich działacz antykomunistycznej opozycji Kornel Morawiecki, przewodniczący zespołu poselskiego na rzecz zmiany Konstytucji, stwierdzając, iż

„Organy te są silne wobec słabych i słabe wobec silnych. Organy te zamiast chronić obywateli przed przestępcami, chronią przestępców przed państwem”.

 

Wskazał, że dokonywane na przestrzeni lat zmiany w Kodeksie Postępowania Cywilnego stały się ekonomicznym narzędziem wyniszczania narodu polskiego. „Poprawa tego stanu rzeczy wydaje się pilniejsza niż zmiana Konstytucji” zauważył Morawiecki.

 

- Jak to jest możliwe, że na piersiach skompromitowanych sędziów nadal zwisają orły, a Rzeczpospolitej zwisa, kto w jej imieniu sądzi jej obywateli? - Łukasz Gojka, aktywista Ruchu Niepokonanych Polska zwrócił się z tym pytaniem do ministra sprawiedliwości, Prezydenta, prokuratora generalnego i sędziów Trybunału Konstytucyjnego i Trybunału Stanu, wskazując na istniejące patologie.

 

Z kolei Ryszard Gasparski, zniszczony przez „układ zamknięty” polski przedsiębiorca, aresztowany przez UOP na wniosek prokuratury w Łodzi, zwrócił uwagę na konieczność wprowadzenia osobistej odpowiedzialności majątkowej urzędników państwowych (aparatu skarbowego, sądowniczego itp.).

 

Ryszard Opara postawił diagnozę dramatycznego stanu państwa polskiego jako rządzonego przez wąską grupę „układu zamkniętego”.

 

- Polską rządzi „układ zamknięty”. Ten „układ zamknięty” ma dwa podstawowe narzędzia w swojej dyspozycji: pierwsze to jest właśnie wymiar sprawiedliwości, wzajemnych powiązań i wzajemnych koleżeńskich układów, a drugie to jest układ finansowy – stwierdził, zaznaczając, iż „światem dzisiejszym rządzi pieniądz”. - Tego się nie da ukryć. Na polskim rynku brakuje mnóstwo pieniędzy i te pieniądze można byłoby wyemitować, natomiast nie robi się tego celowo po to, żeby ludzie brali kredyty i stawali się właściwie niewolnikami tego „układu zamkniętego” - konkludował.

 

Jako przykład bandytyzmu i wszelkiej patologii wskazał Bank PKO SA. - To jest jeden wielki oszust i złodziej. Były sfałszowane dokumenty, wiele rzeczy było niezgodne z prawem – wyliczał. Problem ten, na co zwrócili uwagę uczestnicy konferencji, dotyczy jednak również innych banków. - Żyjemy w kraju bezprawia, ale w pewnym sensie jest to nasza wina, bo nie potrafimy razem działać, żeby ten układ zamknięty zmienić – skonstatował Opara, liczbę pokrzywdzonych przez „system” określając na 39 milionów osób.

 

Żadnego przedawnienia

 

Zgromadzeni zgodzili się co do tego, że w stosunku do przestępstw urzędniczych nie powinno być żadnego przedawnienia, natomiast – o co wnosił Adam Słomka – w procesach powinna uczestniczyć poddana lustracji ława przysięgłych.

 

Poseł Janusz Sanocki wezwał do stworzenia w całym kraju Biur Interwencji Społecznych, ale bez zrzeszania się. - Powołamy zespół ekspercki, bo są dwa wątki debaty: sprawy, w których trzeba interweniować i ustrojowe – zaznaczył, dodając, iż obecna Konstytucja gwarantuje przedstawicielom wymiaru sprawiedliwości całkowitą bezkarność, znosi jakąkolwiek formę kontroli zewnętrznej nad funkcjonowaniem władzy sądowniczej w Polsce. - Jest to sprzeczne z fundamentalną zasadą suwerenności narodu, który powinien mieć zagwarantowane prawo kontroli nad władzą sądowniczą tak samo, jak nad pozostałymi władzami w Rzeczpospolitej - skonstatował.

 

Uczestnicy konferencji zaapelowali o spisywanie niesprawiedliwych wyroków sądowych, aby można było wydać raport o bezprawiu sądowo-prokuratoskim w III RP. We wspólnie wydanej deklaracji zaapelowali o organizowanie Regionalnych Komitetów Obywatelskich na rzecz nowej Konstytucji, które w publicznej, otwartej debacie zbierałyby postulaty i opinie Polaków na temat kształtu ustawy zasadniczej.

 

Zwrócili się do Ministerstwa Sprawiedliwości z wnioskiem o powołanie ministerialnej komisji do zbadania przypadków sądowo-prokuratoskiego bezprawia i budzących wątpliwości wyroków i decyzji wydawanych przez sądy i prokuraturę, w tym o sporządzenie zestawienia spraw przegranych przez Polskę przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka w Strasburgu z podaniem kwot odszkodowania, jakie na podstawie tych wyroków musiała zapłacić Rzeczpospolita poszkodowanym obywatelom oraz nazwisk sędziów, którzy wydali zaskarżone wyroki.

 

Zgromadzeni złożyli także wniosek o odwołanie obecnego Rzecznika Praw Obywatelskich i powołanie nowego, który rzeczywiście reprezentowałby interesy obywateli i o nie walczył.

 

Anna Wiejak

 

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Źródło: prawy.pl

Sonda

Wczytywanie sondy...

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną