Polskie MSW: Powstanie europejskiej agencji wywiadowczej jest niemożliwe

0
0
0
/

Polskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych poinformowało, że pomysł stworzenia europejskiej agencji wywiadowczej nie stanowił decyzji formalnej, wcześniej konsultowanej wewnętrznie.

 

„Informujemy, że Komisarz Dimitris Avramopoulos podczas wystąpienia na forum Rady Wymiaru Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych 20 listopada br. zasygnalizował potrzebę podjęcia dyskusji w sprawie utworzenia w przyszłości na bazie powstającego obecnie Europejskiego Centrum Antyterrorystycznego przy Europolu (ECTC) - europejskiej agencji wywiadowczej. Nie była to jednak formalna, wcześniej konsultowana wewnętrznie, propozycja KE, a jedynie swobodna propozycja Komisarza” napisało biuro prasowe resortu w odpowiedzi na pytanie portalu Prawy.pl o stanowisko Polski w tej sprawie.

 

Jak podkreślają przedstawiciele MSW, „należy w tym kontekście pamiętać, że zgodnie z art. 4(2) Traktatu o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej (TUE) problematyka bezpieczeństwa narodowego „w tym działalności służb specjalnych” jest wyłączona z ram współpracy UE” zatem ewentualna propozycja dotycząca utworzenia europejskiej agencji wywiadowczej musiałaby zostać poprzedzona zmianami w traktatach.

 

„Choć w trakcie dyskusji nikt bezpośrednio nie odniósł się do propozycji Komisarza Avramopoulosa, to w kilku wypowiedziach, również ze strony polskiej, przypomniano, że obszar bezpieczeństwa narodowego pozostaje poza mandatem UE” stwierdza ministerstwo, konkludując, iż przy obecnych ramach traktatowych, utworzenie tego typu agencji nie jest możliwe.

 

Jak zauważają przedstawiciele resortu, trudno także spodziewać się poparcia tej idei wśród większości państw członkowskich. „Obecnie, kluczową kwestią są działania prowadzące do pełnego wykorzystania istniejących, unijnych baz danych i mechanizmów wymiany informacji” konstatują.

 

Przedstawiciel Komisji Europejskiej wezwał w piątek do powołania ogólnoeuropejskiej agencji wywiadowczej. Przeciwko temu projektowi natychmiast opowiedziały się Niemcy, mówiąc, iż naruszyłoby to suwerenność państw członkowskich wspólnoty, z których wiele niechętnie dzieli się informacjami wywiadowczymi.

 

Anna Wiejak


© WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Źródło: prawy.pl

Sonda

Wczytywanie sondy...

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną