Jak biseksualista Andrzejewski i Wajda szkalowali Żołnierzy Wyklętych

0
0
0
/

Znany reportażysta Krzysztof Kąkolewski ujawnia jak UB zainspirowała napisanie przez biseksualistę Jerzego Andrzejewskiego szkalującej Żołnierzy Wyklętych słynnej powieści ''Popiół i diament'', którą zekranizował Andrzej Wajda. 


Powieść sfilmował Andrzej Wajda po latach senator Unii Demokratycznej, zwolennik Unii Wolności, Bronisława Komorowskiego i Platformy Obywatelskiej.


Dziś dzięki wydawnictwu Zysk w księgarniach znalazło się kolejne wydanie klasycznej pracy ,,Diament odnaleziony w popiele" autorstwa Krzysztofa Kąkolewskiego.


Krzysztof Kąkolewski w swej pracy ujawnił antypolskie propagandowe kłamstwa szkalujące Żołnierzy Wyklętych obecne w książce pt. "Popiół i diament" wydanej po raz pierwszy w 1947 r. przez Jerzego Andrzejewskiego i filmie Andrzeja Wajdy z 1958 r. pod tym samym tytułem będącym jej ekranizacją.

 

To jak autorzy książki i filmu zainspirowali się losami realnych postaci, by zgodnie z narracją komunistycznych oprawców napisać i sfilmować powieść, która przez dziesięciolecia indoktrynowała młodzież zgodnie z oczekiwaniami czerwonego okupanta.


Postać głównego bohatera powieści Maćka Chełmickiego (którego odtwórcą w filmie był Zbigniew Cybulski) inspirowała była autentyczną postacią Stanisława Kosickiego, którego przed męczeńską śmiercią uratował atak Antoniego Hedy ,,Szarego", który wyzwolił polskich patriotów z komunistycznego więzienia w Kielcach.


Jerzy Andrzejewski w powieści ,,Popiół i diament" przedstawił Żołnierzy Wyklętych jako naiwniaków, kryminalistów i zbrodniarzy, nazistowskich kolaborantów, alkoholików, brudasów i antysemitów, wspieranych przez upośledzonych intelektualnie wieśniaków. Komuniści, wbrew faktom, w powieści Andrzejewskiego ukazani byli jako postacie heroiczne, ofiary nazizmu, ludzie szlachetni, ofiary zbrodni i ludzie pracy.


Przez lata, nawet w czasach III RP, powieść Andrzejewskiego miała opisywać rzekome powojenne dylematy Polaków, dylematy których w rzeczywistości nie było - komuniści, kierowani przez obcą etnicznie grupę, po prostu więzili, torturowali i mordowali polskich patriotów, nawet tych, którzy zaprzestali walki z czerwoną okupacją. Negatywny wizerunek Polaków zawarty w książce Jerzego Andrzejewskiego był powodem jej popularności w Niemczech.


Krzysztof Kąkolewski w pracy ,,Diament odnaleziony w popiele" bardzo szczegółowo opisał komunistyczne kłamstwa, brak realizmu, fragmenty inspirowane tajnymi aktami bezpieki, losy prawdziwych postaci które były inspiracją dla postaci z powieści, w powieści Andrzejewskiego i filmie Wajdy.

 

W życiu prywatnym Jerzy Andrzejewskiego oprócz stałych związków z kobietami, pojawiali się również mężczyźni. 

 

Warto odnotować, że zmarły w 1983 r. Jerzy Andrzejewski, w 2006 r. został pośmiertnie odznaczony przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.


Jan Bodakowski


© WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Źródło: prawy.pl

Sonda

Wczytywanie sondy...

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną