Jak zmienić wybrany Otwarty Fundusz Emerytalny?

0
0
0
/

Losowanie do OFE odbywa się dwa razy do roku – 10 lipca i 10 stycznia. Jeśli do tego czasu nie wybierzesz samodzielnie funduszu, będziesz zdany na wybór wykonywany przez ZUS. Pamiętaj jednak o tym, że masz możliwość późniejszej zmiany OFE. I chociaż proces ten nie jest prosty, warto zastanowić się, jakie korzyści może nam przynieść w przyszłości. Czy zatem warto zmieniać OFE i jeśli tak, jak to zrobić?

 

 

Kiedy warto zmienić OFE?

Zmiana Otwartego Funduszu Emerytalnego nie jest łatwym procesem, więc taką decyzję należy dogłębnie przemyśleć i nie podejmować jej pochopnie. Musisz zastanowić się, jakie rzeczywiste korzyści zyskasz i jakie znaczenie będzie to miało dla Ciebie w przyszłości. Chodzi przecież o emeryturę, więc warto wybrać najkorzystniejszą opcję, która zagwarantuje Ci najlepsze zyski. Zmiany możesz dokonać podczas trwania sesji transferowej, odbywającej się w ostatnie dni robocze w lutego, maja, sierpnia oraz listopada.

 

Zmiana Otwartego Funduszu Emerytalnego – jak to zrobić?

Pierwszym krokiem do zmiany OFE podpisanie oświadczenie o rezygnacji z Twojego dotychczasowego funduszu i wysłanie kopii do ZUS-u. Możesz zrobić to samodzielnie lub skorzystać z pomocy akwizytora, którego głównym zadaniem jest udzielanie niezbędnego wsparcia oraz odpowiadanie na wszelkie wątpliwości związane z OFE. Konieczne będzie też podpisanie deklaracji, w której wyrażasz chęć przystąpienia do nowego funduszu. Kolejną ważną kwestią jest dotrzymywanie terminów sesji transferowych – aby zmiana funduszu emerytalnego była możliwa, należy zawrzeć umowę z nowym funduszem do 25 w miesiącu poprzedzającym miesiąc transferowy. Kiedy dokonamy wszystkich formalności otrzymamy potwierdzenie, że nasze środki ze starego konta zostały przelane na nowe.

 

Czy to się opłaca?

Skomplikowane procedury związane ze zmianą funduszu emerytalnego powodują, że zmian dokonują przede wszystkim osoby, które są w pełni zdecydowane i świadome korzyści, jakie mogą zyskać. Należy pamiętać także o tym, że rezygnacja z dotychczasowego funduszu może spowodować stratę wszelkich przywilejów wynikających z programu lojalnościowego. Jeśli zdecydujesz się jednak na zmianę w funduszu w okresie krótszym niż dwa lata od momentu podpisania umowy, zobowiązany zostaniesz do zapłaty kary. Warto zastanowić się więc nad tym, czy po stracie bonusów i ewentualnych kosztach, zmiana OFE wciąż będzie dla nas opłacalna. Jeśli okaże się, że nowy fundusz oferuje Ci lepsze warunki, nie zastanawiaj się dłużej i przenieś swoje OFE.

Źródło: prawy.pl

Sonda

Wczytywanie sondy...

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną