Wielkopolska niezłomna

0
0
0
/

Bohaterowie walki z komunistyczną okupacją zostali przez sowieckich pachołków nie tylko wymordowani, ale i skazani na zapomnienie. Nawet dzisiaj, postkomuniści czy żydokomuna stara się plugawić ich pamięć. Dlatego obowiązkiem każdego polskiego patrioty jest wspieranie wszelkich działań na rzecz przywracania pamięci o polskich bohaterach.

 

Jedną z takich cennych inicjatyw jest 482 stronicowa, wydana przez wydawnictwo Capital, monografia historyczna prof. Waldemara Handke „Wielkopolska niezłomna” przypominająca Żołnierzy Wyklętych z Wielkopolski.

 

Opisana na kartach pracy „Wielkopolska Samodzielna Grupa Ochotnicza „„Warta” powstała na bazie struktur okręgu poznańskiego Armii Krajowej. Okręg Poznański Armii Krajowej – po fali aresztowań, na jesieni i zimą 1944 i na początku 1945 roku, utracił kontakt z Komendą Główną. Uratowane przed aresztowaniami komórki konspiracji niepodległościowej prowadziły samodzielną działalność. To te właśnie struktury Armii Krajowej realizowały operację „Burza” w Wielkopolsce – m.in. uczestnicząc w wyzwalaniu miasta Ostrowa Wielkopolskiego, gdzie oddziały Armii Krajowej Inspektoratu brały udział w walkach, nie ujawniając swojej przynależności organizacyjnej. Podobnie było w rejonie Krotoszyna, gdzie siły Obwodu AK uczestniczyły w wyzwoleniu miasta. Tworzenie struktur konspiracyjnych odbyło się w warunkach dużego zagrożenia, gdyż za frontem szły jednostki „Smierszu”, z zadaniem likwidacji wszelkich grup polskiej konspiracji. Zagrożeniem były też kolaboracyjne struktury UBP i partii komunistycznej.

 

Akcje zbrojne „Warty” miały przede wszystkim charakter samoobrony, m.in. przed grabieżą maruderów Armii Czerwonej i działań UBP. Autor pracy analizuje też działalność wywiadowczą i kontrwywiadowczą WSGO „Warta”, w tym Wydziału II sztabu organizacji, przedstawia też kwestie związane z likwidacją „Warty”, liczącej do 5-6 tysięcy członków i represyjną działalnością „ludowych” sądów.

 

Książka składa się z dwóch zasadniczych części: pierwsza to szkic dziejów organizacji i podstawowe problemy badawcze związane z prezentowanym tematem. Druga to biogramy tych żołnierzy Wielkopolskiej Samodzielnej Grupy Ochotniczej „Warta”, które udało się dotąd ustalić. Podkreślić należy znaną wyjątkowo staranność Autora. Oczywiście, wskutek braku danych nie zawsze W. Handkemu udało się sporządzić kompletny biogram.

 

"Wielkopolska niezłomna" to kolejny krok w poznaniu wielkopolskich Żołnierzy Niezłomnych, którzy w beznadziejnej sytuacji bronili honoru Wojska Polskiego, bronili niepodległości Ojczyzny.

 

Autor pracy dr hab. prof. nadzw. Wydziału Humanistycznego Politechniki Koszalińskiej Waldemar Handke jest historykiem i archiwistą. Współtwórca i prezes powołanego do życia w 1995 r. Instytutu im. gen. Stefana "Grota" Roweckiego, jest równocześnie redaktorem naczelnym pisma "Grot. Zeszyty historyczne poświęcone historii wojska i walk o niepodległość". Działa w organizacjach kombatanckich takich jak ŚZŻAK oraz ZWPOS. W swoich pracach szczególne miejsce poświęca tematyce związanej z dziejami antykomunistycznej opozycji (od Żołnierzy Wyklętych po opozycję lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych XX w.).

 

Jan Bodakowski

 

© WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Źródło: prawy.pl

Sonda

Wczytywanie sondy...

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną