Kto jest winny? Rozwód z orzekaniem o winie czy bez

0
0
0
/

Zgodnie z prawem, małżonek, który wnosi pozew rozwodowy może, ale nie musi dochodzić, kto jest winny rozkładu pożycia małżeńskiego. Jaka jest różnica pomiędzy orzekaniem rozwodu o winie lub bez? Jakie konsekwencje niesie ze sobą określony rodzaj wyroku?

Co zmienia orzeczenie o winie?

Orzeczenie o winie jednego z małżonków, pociąga za sobą szereg konsekwencji:

· Przede wszystkim osoba, która została uznana za winną rozkładu pożycia, może zostać pozwana o alimenty przez drugiego z małżonków (nie musi w takim przypadku wystąpić przesłanka niedostatku małżonka niewinnego).

· Prawo nie dopuszcza natomiast możliwości odwrotnej, to znaczy, winny małżonek nie może się ubiegać o alimenty na siebie od małżonka niewinnego.

· Osoba, która udowodniła wyłączną winę drugiego małżonka może się również domagać jego eksmisji ze wspólnego mieszkania.

· Sąd nie będzie orzekał o winie, jedynie w sytuacji zgodnego żądania obu małżonków w tej kwestii.

Przesłanki rozwodu z orzekaniem o winie

Każdy z małżonków może żądać ustalenia winy drugiego małżonka w rozkładzie pożycia małżeńskiego. Podstawą przypisania jest zachowanie małżonka, które bezpośrednio przyczyniło się do rozkładu pożycia lub jest niezgodne z prawem, czyli np. uzależnienie od alkoholu, agresja, zdrada, niezaspokajanie podstawowych potrzeb rodziny, a także groźby karalne kierowane pod adresem drugiego małżonka. Nie ma jednoznacznie określonych przesłanek przy ocenie winy jednego z małżonków. Każda sprawa jest rozpatrywana przez sąd indywidualnie, na podstawie przedstawionych materiałów dowodowych. Jeśli mamy problem z zebraniem wystarczającej ilości dowodów, potwierdzających winę małżonka, warto skorzystać z pomocy adwokata od rozwodów. Wrocław, czy Warszawa, to te miasta, w których bez trudu znajdziemy profesjonalnego pełnomocnika.

Czy warto składać pozew rozwodowy z orzeczeniem o winie?

Wiele osób, które podjęły decyzję o rozwodzie, kieruje się silnymi emocjami oraz chęcią jak najszybszego zakończenia związku, i dlatego nie domagają się orzekania o winie. Dzieje się tak, ponieważ rozwód bez orzekania o winie jest z reguły szybszy, nie wymaga przedstawiania dużej ilości dowodów oraz szczegółowego analizowania stanu faktycznego. Tymczasem, warto zdawać sobie sprawę z tego, że po zakończeniu sprawy rozwodowej prawomocnym wyrokiem, co do zasady nie ma możliwości domagania się prowadzenia sprawy na nowo. Ustalenie winy jest istotne zwłaszcza w dalszej perspektywie, ponieważ jeśli sąd nie będzie orzekał o winie lub stwierdzi winę obojga małżonków, każdy z nich ma prawo domagać się od drugiej osoby alimentów na siebie.

Jak udowodnić winę?

Strona, która wnosi pozew rozwodowy z orzekaniem o winie, jest zobowiązana przedstawić dowody świadczące o winie jej współmałżonka. Chociaż, jak już wspomniano, nie ma jednoznacznych przesłanek, decydujących o winie strony pozwanej, istnieje szereg dowodów, które z pewnością ułatwiają wydanie orzeczenia, m. in. wyrok sądu za znęcanie się nad rodziną, zaświadczenie o leczeniu odwykowym, zeznania świadków, którzy widzieli przemoc domową, nadużywanie alkoholu lub inne, uznawane za niezgodne z zasadami współżycia społecznego zachowania. Jeśli osoba co do, której orzeczono zupełną winę rozkładu pożycia małżeńskiego, dopuściła się zdrady, warto przedstawić nagrania, maile, sms-y lub archiwalne rozmowy z portali społecznościowych, które uprawdopodobnią, że partner utrzymywał intymne kontakty pozamałżeńskie. W przypadku, gdy ustalenie winy, jest trudne do udowodnienia, warto skorzystać z pomocy oferowanej przez adwokata. Rozwód we Wrocławiu i innych większych polskich miastach, gdzie na rozprawę czeka się nawet kilka miesięcy, będzie wówczas dużo szybszy i mniej obciążający psychicznie. 

 

fot. Marc Treble/flickr.com, creative commons

Źródło: prawy.pl

Sonda

Wczytywanie sondy...

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną