Jerzy Polaczek miażdży szefa MON

0
0
0
/

Rząd wydaje 130 mld złotych z budżetu państwa na program modernizacji technicznej polskich sił zbrojnych, przy jednoczesnym braku możliwości niezależnej produkcji - alarmuje były minister transportu, a obecnie poseł Jerzy Polaczek (PiS), podkreślając, iż polskiemu przemysłowi nie daje się szansy na rozwinięcie produkcji, a od zagranicznych kontrahentów nie wymaga się korzystnego dla polskiej gospodarki offsetu.

 

 

Program modernizacji technicznej sił zbrojnych w Polsce powinien uwzględniać jako jeden z istotnych celów strategicznych wskaźnik niezależności sektora obronnego zapewniający niezależną od zagranicznych koncernów zbrojeniowych produkcję oraz eksport a w związku z tym zwiększające zatrudnienie, a co za tym idzie również dochody państwa - napisał poseł Jerzy Polaczek w interpelacji poselskiej złożonej w Ministerstwie Obrony Narodowej.
Podkreślał, iż szereg istotnych decyzji, jakie zapadały w ostatnich kilku latach a związanych z zakupami od zagranicznych koncernów sprzętu wojskowego dla polskiej armii realizuje się przy braku offsetu, który jest i powinien być czynnikiem wzrostu potencjału polskiego przemysłu obronnego.

 

 

Fakty odnośnie decyzji zakupowych zagranicznego sprzętu wojskowego są takie, iż szacunkowo nie zastosowano offsetu o łącznej wartości nawet ok. 5 mld złotych.

 

Przykładowo:

 

- W 2012 r. - brak offsetu o wartości ok. 500 mln złotych, w związku z zakupem od koncernu AIRBUS 5 samolotów transportowych C-295 CASA, pomimo tego, że wcześniejsze zakupy tych samych samolotów realizowane były wraz z offsetem;

 

- W 2013 r. - brak offsetu o wartości ok. 800 mln złotych na zakup od koncerny Alenia Aermacchi systemu AJT z samolotem M-346 Master;

 

- W 2014 r. - brak offsetu o wartości nawet 700 mln złotych w związany z zakupem 
40 pocisków JAASM produkowanych przez amerykański koncern Lokheed Martin;

 

- W 2014 r. - brak offsetu o wartości nawet 1 mld złotych w związku z dostawą dla pracy rozwojowej REGINA platformy gąsienicowej K9 produkcji południowokoreańskiego koncernu Samsung TEchwin;

 

- W 2014 r. brak offsetu o wartości nawet 2 mld złotych w związku z realizacją przez konsorcjum z Liderem HSW S.A. pracy rozwojowej HOMAR dotyczącej pozyskania dywizjonowego modułu ogniowego wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych.

 

 

wylicza Polaczek, dodając, iż ostatnie decyzje ministra Tomasza Siemoniaka o dopuszczeniu do testów śmigłowca koncernu AIRBUS, pomimo tego, że od lat funkcjonują w Polsce dwie fabryki nowoczesnych śmigłowców wielozadaniowych stanowią kolejne potwierdzenie praktycznej preferencji dla producentów zagranicznych.

 

"Przy braku aktywnych działań rządu efektem finalnym tego może być wydanie 130 mld złotych z budżetu państwa na program modernizacji technicznej polskich sił zbrojnych, przy jednoczesnym braku możliwości niezależnej produkcji, w tym oferty eksportowej, co jest jednym z głównych czynników rozwoju gospodarki" konkluduje Jerzy Polaczek, zwracając się do szefa MON z następującymi pytaniami:

 

- Czy Pan Minister, dla którego deklarowanym priorytetem jest bezpieczeństwo i problemy obronności, ze szczególnym uwzględnieniem spraw modernizacji technicznej polskiej armii, sporządził jakikolwiek dokument odnoszący się do poziomu niezależności sektora obronnego od dostaw zagranicznych, a także zakładający jego rozwój, zarówno w zakresie zwiększania niezależności produkcji od podmiotów zagranicznych jak i wzrost eksportu?

 

- Czy dokument tego rodzaju sporządziło w ostatnich latach Biuro Bezpieczeństwa Narodowego współpracujące w tym obszarze polityki obronnej z rządem i ministrem obrony narodowej?

 

- Jaki Polska aktualnie ma wskaźnik uzależnienia od dostaw zagranicznego sprzętu obronnego z uwzględnieniem wszystkich podmiotów polskiego przemysłu obronnego – zarówno będących własnością Skarbu Państwa jak i będących własnością kapitału prywatnego?

 

- Jakie Pan Minister i rząd stawiają sobie cele strategiczne odnoszące się do uzyskania wskaźnika niezależności polskiego sektora obronnego (jaka powinna być jego zakładana wysokość minimalna i z jakiego dokumentu to wynika?

 

- Jakie efekty powinna osiągnąć Polska w zakresie poziomu niezależności polskiego sektora obronnego dzięki strategii narodowej obejmującej strategię offsetową, eksportową, klasyfikacyjna oraz konsolidacyjną?

 

 

Pytanie, czy minister wytłumaczy się, dlaczego preferuje zagranicznych dostawców, uniemożliwiając rodzimym osiągnięcie zysku oraz zapewnienie miejsc pracy w zakładach w Polsce pozostaje otwarte.

 

Anna Wiejak


© WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Źródło: prawy.pl

Sonda

Wczytywanie sondy...

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną