KOBIETY - Polki podczas II wś. Stanisławy Kuszelewskiej-Rayskiej

0
0
0
/

Nakładem wydawnictwa Zysk po raz pierwszy w Polsce ukazała się autobiograficzna opowieść Stanisławy Kuszelewskiej-Rayskiej "Kobiety" przybliżające czytelnikom los Polek zaangażowanych w konspiracje podczas II wś.


Bohaterkami książki Stanisławy Kuszelewskiej-Rayskiej są zdeterminowane i dzielne kobiety, które biorą czynny udział w walce z Niemcami. Są wśród nich te wykształcone i te proste, ale łączy je jedno, miłość do ojczyzny i miłość do synów oraz mężów walczących w obronie swego kraju.


Opisane przez autorkę Polki "w obliczu zagrożenia stają do walki. Odnajdują w sobie niezwykłą siłę i podejmują ryzyko. Drukują ulotki, ukrywają Żydów, organizują szpitale powstańcze, szyją ubrania z tego, co mają pod ręką, oddają krew, by za zarobione pieniądze kupić na czarnym rynku to, co niezbędne".


"Kobiety" Stanisławy Kuszelewskiej-Rayskiej "to obraz kobiet walczących każdego dnia o przeżycie. Nie dla siebie, ale dla ukochanych, którym trzeba pomóc, przygotować i dostarczyć paczki do obozu pracy".


Urodzona w 1894 i zmarła w 1966 Stanisława Kuszelewska-Rayska była pisarką, tłumaczką dzieł Jacka Londona, Aldousa Huxleya, Donna Byrne'a i Harry'ego Sinclaira Lewisa, harcerką, żołnierzem Polskiej Organizacji Wojskowej i Armii Krajowej. Jej wydane na uchodźstwie książki "Kobiety" i "Dziwy życia" są pierwszymi w polskiej prozie autobiograficznymi opowieściami o kobietach konspiracji 1939-1945.


Obie książki będące pomnikiem bohaterstwa Polek wydane przez Zysk pod jednym tytułem "Kobiety" zawierają też niezwykle interesujące posłowie znanego historyka Sławomira Cenckiewicza, w którym zostały opisane losy autorki, jej walka o niepodległą Polskę podczas I i II wś., związki ze środowiskiem piłsudczykowskim czy dramat śmierci córki walczącej w Powstaniu Warszawskim.


Jan Bodakowski

Źródło: prawy.pl

Najnowsze

Sonda

Wczytywanie sondy...

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną