Podzielił się ostatnią porcją chleba z Żydem

0
0
0
/

michalpiaszczynskiBłogosławiony ks. Michał Piaszczyński, doktor filozofii, wykładowca w łomżyńskim Wyższym Seminarium Duchownym. Zmarł 18 grudnia 1940 r. w ciężkich warunkach, dręczony głodem i chorobami, w obozie Sachsenhausen


Urodził się 1 listopada 1885 r. w Łomży w rodzinie rolniczej. Po ukończeniu nauki w miejscowym gimnazjum, w 1903 r. wstąpił do Seminarium Duchownego w Sejnach. W 1908 r. rozpoczął naukę w Rzymskokatolickiej Akademii Duchownej w Petersburgu, w 1911 r. przyjął święcenia kapłańskie.

 

W 1912 r. wyjechał do Fryburga w Szwajcarii celem kontynuowania studiów specjalistycznych z zakresu filozofii. Ukończył je w 1914 r. stopniem doktora. Następnie przebywał rok we Florencji i trzy miesiące w Rzymie, gdzie zastała go wojna. Na prośbę polskich emigrantów udał się do Francji, gdzie przez cztery lata był kapelanem górników, proboszczem parafii polsko-francuskiej i prefektem szkół. W tym czasie odwiedzał kolonie polskie i obozy jenieckie Polaków we Francji.

 

W 1919 r. wrócił do diecezji, podejmując pracę w Wyższym Seminarium Duchownym w Łomży jako wykładowca i od 1935 r. wicerektor. Od 1919 r. pracował równocześnie w Seminarium Nauczycielskim Żeńskim, był prefektem w Szkole Mierniczej, a w 1923 r. został dyrektorem gimnazjum im. Piotra Skargi w Łomży. Ponadto był kapelanem szpitala św. Ducha. Od września 1939 r. piastował urząd dyrektora Gimnazjum im. św. Kazimierza w Sejnach.

 

W kwietniu 1940 r. został aresztowany przez Niemców. Początkowo przetrzymywany w więzieniu w Suwałkach, jeszcze w tym samym miesiącu trafił do obozu koncentracyjnego w Działdowie. W maju 1940 r. został przewieziony do obozu w Sachsenhausen.

 

Podczas pobytu tam zaznaczył się jako duchowy przewodnik więźniów, wieczorem odmawiał z nimi modlitwy, wygłaszał krótkie konferencje ascetyczne. Wyręczał słabszych w pracach obozowych i pomagał im w drodze na plac apelowy. Został zapamiętany jako skromny, pobożny i współczujący duszpasterz. Gdy kapo bloku, w którym przebywał, odebrał Żydom dzienną porcję chleba, podzielił się swoją racją z adwokatem żydowskim z Warszawy, Kottem.

 

Ks. Michał Piaszczyński zmarł z wycieńczenia i chorób 18 grudnia 1940 r. Jego życie i śmierć w obozie nie zostały w żaden szczególny sposób upamiętnione. Pozostały po nim tylko wiersze z czasów, gdy był młodym wikarym, zamieszczone w debiutanckim tomiku, który ukazał się w Sejnach w 1912 r.

 

Kapłan został beatyfikowany przez papieża Jana Pawła II w 1999 r. w grupie 108 polskich męczenników.

 

Jest patronem Caritasu Diecezji Łomżyńskiej.

 

opr. Paweł Brojek
Źródło: lomza.caritas.pl

 

© WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Źródło: prawy.pl

Sonda

Wczytywanie sondy...

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną