Wspomnienie ks. Antoniego Arasmusa – męczennika z diecezji pelplińskiej

0
0
0
/

antoniarasmusPrzyszły Sługa Boży przyszedł na świat 21 lutego 1894 r. w Skórczu na Pomorzu. Uczęszczał do Collegium Marianum w Pelplinie, następnie jako stypendysta kształcił się w gimnazjum w Wałczu. W czasie I wojny światowej był oficerem w niemieckiej armii, trafił do niewoli francuskiej. Złożył wówczas przed Bogiem przysięgę, że jeśli przeżyje, zostanie kapłanem.

 

Po zakończeniu działań wojennych wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Pelplinie. 14 czerwca 1924 r. przyjął święcenia kapłańskie. Pracę duszpasterską rozpoczął jako wikariusz w Lubichowie, później był kuratusem w parafii św. Józefa w Kasparusie, gdzie wybudował kościół i plebanię.

 

W 1929 r. objął parafię św. Michała Archanioła w Kiełpinie. W nowym miejscu wspierał i zakładał różne stowarzyszenia religijne, m.in. Sodalicję Mariańską i Żywy Różaniec, zorganizował też misję parafialną. Wspomagał potrzebujące rodziny.

 

We wrześniu 1939 r. Arasmus został aresztowany, jednak po interwencji znajomego Niemca odzyskał wolność. Początkowo ukrywał się, ale w każdą niedzielę odprawiał w swojej parafii Mszę Świętą. Po miesiącu powrócił do stałego miejsca zamieszkania.

 

27 października powtórnie go zatrzymano i przewieziono do więzienia w Kartuzach, gdzie był przesłuchiwany. Stamtąd Niemcy przewieźli go do pobliskiego lasu, gdzie najpierw został dotkliwie pobity, a później rozstrzelany. Ciało księdza oprawcy zakopali na miejscu zbrodni.

 

Wiosną 1945 r. szczątki kapłana ekshumowano. Stwierdzono wtedy, że miał połamane ręce i nogi. Pochowano go na cmentarzu w Kiełpinie, a na miejscu zbrodni postawiono pamiątkowy kamień z tablicą upamiętniającą jego męczeńską śmierć.

 

Ks. Antoni Arasmus jest jednym z 122 Sług Bożych, wobec których od 2003 r. trwa proces beatyfikacyjny drugiej grupy męczenników z okresu II wojny światowej.

 

opr. Paweł Brojek
Źródło: meczennicy.pelplin.pl

 

© WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Źródło: prawy.pl

Sonda

Wczytywanie sondy...

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną