PE zaaprobował mechanizm dobijający polską gospodarkę

0
0
0
/

Parlament Europejski zaaprobował w środę plany zrestrukturyzowania europejskiego rynku handlu emisjami, w tym mechanizmu rezerwy stabilizacyjnej (MSR), który w sztuczny sposób ma zawyżać ceny uprawnień do emisji dwutlenku węgla powodując tym samym nieopłacalność technologii węglowych.

 

- Mechanizm rezerwy stabilizacyjnej jest kluczowy dla zbudowania blokady mającej na celu zapewnienie, że ceny CO2 zepną innowacje na polu efektywności energetycznej – oświadczył Ivo Belet, belgijski eurodeputowany, który miał duży udział w przeforsowaniu dokumentu przez forum europarlamentu.

 

Zdecydowany sprzeciw wobec przyjętych rozwiązań wyraziła eurodeputowana Jadwiga Wiśniewska, która wskazała, że porozumienie w tej kwestii zostało przyjęte w oparciu o złą podstawę prawną, a jego wejście w życie wyraźnie niekorzystnie wpłynie na polski koszyk energetyczny. W związku z tym procedura powinna być prowadzona w oparciu o zasadę jednomyślności, a nie większości w Radzie. Jednocześnie europoseł PiS wyraźnie przypomniała, że poziom emisji dwutlenku węgla w Polsce w przeliczeniu na jednego mieszkańca tylko nieznacznie przekracza średnią unijną.

 

- Stare państwa członkowskie takie jak Niemcy, Belgia, Luksemburg mają wyższe emisje na mieszkańca, ale wprowadzenie rezerwy uderzy głównie w konsumentów i przemysł w Polsce ze względu na naszą specyficzną strukturę energetyczną. Z naszego punktu widzenia jest to środek o kosztach zupełnie nieproporcjonalnych do korzyści – zauważyła. - Dziś cena jest niska głównie ze względu na kryzys gospodarczy i najlepszym sposobem na jej podniesienie jest wyjście z kryzysu, a sztuczne podnoszenie ceny tego nie przyspieszy- zaznaczyła Wiśniewska.

 

Mechanizm MSR wraz z całym planem rekonstrukcji rynku handlu emisjami został przyjęty 495 głosami przy 158 głosach sprzeciwu. 49 eurodeputowanych nie wzięło udziału w głosowaniu.

 

Karolina Maria Koter

 

© WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Źródło: prawy.pl

Sonda

Wczytywanie sondy...

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną