Sługa Boży o. Piotr Gołąb – kapłan, wychowawca, redaktor

0
0
0
/

Jest jednym z 19 członków Zgromadzenia Słowa Bożego, wobec których toczy się proces beatyfikacyjny drugiej grupy polskich męczenników z okresu II wojny światowej. Kandydat na ołtarze zmarł dokładnie 72 lata temu w niemieckim obozie koncentracyjnym w Dachau.


Piotr Gołąb urodził się 18 stycznia 1888 r. w Schodni na Opolszczyźnie, w rodzinie wielodzietnej. Uczęszczał do gimnazjum werbistów w Nysie, a następnie kontynuował naukę w międzynarodowym Seminarium Misyjnym St. Gabriel w Moedling pod Wiedniem. W 1911 r. wstąpił do nowicjatu, a cztery lata później otrzymał święcenia kapłańskie.

W czasie I wojny światowej został wcielony do wojska i pełnił obowiązki kapelana w szpitalu wojskowym w Toruniu. W 1919 r. rozpoczął studia polonistyczne na uniwersytecie w Poznaniu, po których przełożeni skierowali go do pracy na stanowisku prefekta w nowo powstałym Domu Misyjnym Królowej Apostołów w Rybniku.

Od 1924 r. pracował w Górnej Grupie, jako wychowawca, nauczyciel, później jako dyrektor szkoły, a także jako magister nowicjatu. Z powodu natłoku obowiązków w 1928 r. zrezygnował z obowiązków dyrektora i został redaktorem wydawanych przez werbistów czasopism: „Nasz Misjonarz”, „Skarb Rodzinny” oraz „Kalendarz Słowa Bożego”. W 1937 r. powrócił na stanowisko dyrektora.

Wraz z wybuchem II wojny światowej dom w Górnej Grupie został zajęty przez Niemców. Pod koniec października 1939 r. okupanci internowali wszystkich przebywających tu duchownych i utworzyli w nim obóz tymczasowy. Na początku lutego 1940 r. o. Gołąb został przewieziony do niemieckiego obozu koncentracyjnego Stutthof, a po dwóch miesiącach do Sachsenhausen.

Wycieńczony torturami i chorobami w grudniu tego roku został przewieziony do KL Dachau. Po dotkliwym pobiciu przez izbowego dostał zapalenia mózgu. Z czasem pojawiły się kolejne dolegliwości, które całkowicie go osłabiły. Zmarł 26 maja 1943 r., jego zwłoki spalono w obozowym krematorium.

O. Piotr Gołąb jest jednym z 122 Sług Bożych, wobec których 17 września 2003 r. rozpoczął się drugi proces beatyfikacyjny drugiej grupy polskich męczenników z okresu II wojny światowej.

Paweł Brojek
Źródło: meczennicy.pelplin.pl

© WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Źródło: prawy.pl

Sonda

Wczytywanie sondy...

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną