Zamordowany drugiego dnia po uwięzieniu w Auschwitz

0
0
0
/

27 czerwca 1941 r., na okrytym złą sławą żwirowisku oświęcimskim został zamordowany przez niemieckiego oprawcę ks. Jan Świerc, salezjanin i proboszcz parafii św. Stanisława Kostki w Krakowie na Dębnikach, więzień KL Auschwitz. Jego proces beatyfikacyjny jest w toku.


Jan Świerc przyszedł na świat 29 kwietnia 1877 w Królewskiej Hucie, czyli w dzisiejszym Chorzowie. Po ukończeniu gimnazjum w Turynie w 1897 r. wstąpił do Zgromadzenia Salezjańskiego we włoskim Ivrei. Następnie studiował filozofię i teologię w Turynie. W 1903 r. otrzymał święcenia kapłańskie.

Po powrocie do Polski w 1904 r. został skierowany do nowo otwartego domu salezjańskiego w Daszawie. Później przez krótki czas był kapelanem w Zakładzie im. Lubomirskich w Krakowie. W 1905 r. jako pierwszy Polak objął stanowisko dyrektora zakładu salezjańskiego w Oświęcimiu.

W 1911 r. powrócił do Zakładu im. Lubomirskich, tym razem jako kierownik. Po wybuchu I wojny światowej opiekował się tu rannymi żołnierzami. Rok później w Oświęcimiu na Zasolu podobną opiekę roztoczył nad uciekinierami wojennymi z terenów Galicji Wschodniej.

Pod koniec wojny w 1918 r. otworzył pierwszy zakład salezjański na terenie zaboru rosyjskiego w Kielcach, gdzie był pierwszym dyrektorem i proboszczem. Jego misja tam trwała 5 lat, po czym powrócił do Oświęcimia.

Jako dyrektor i proboszcz w parafii w Przemyślu na Zasaniu w latach 1925–1934 ukończył budowę kościoła św. Józefa. W 1934 r. otworzył nową placówkę we Lwowie przy kościele Matki Boskiej Ostrobramskiej. Jego działalność w tym czasie przerwała poważna choroba.

W 1938 r. został proboszczem i dyrektorem wspólnoty salezjańskiej w parafii św. Stanisława Kostki w Krakowie. Tu też zastał go wybuch II wojny światowej. 23 maja 1941 r. został aresztowany wspólnie z innymi salezjanami przez gestapo i po miesiącu przetrzymywania w więzieniu na Montelupich wysłany do niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz.

Trafił do kompanii karnej, złożonej przede wszystkim z księży i Żydów, którą wysłano do pracy na leżącym w pobliżu żwirowisku. W drugi dzień pobytu w obozie, 27 czerwca 1941 r., został skatowany na śmierć przez pilnującego go kapo. Tego samego dnia zamordowani zostali też trzej inni salezjanie: Ignacy Dobiasz, Franciszek Harazim i Kazimierz Wojciechowski.

Ks. Jan Świerc i jego trzej towarzysze znajdują się wśród 122 Sług Bożych, wobec których w 2003 r. rozpoczął się proces beatyfikacyjny drugiej grupy polskich męczenników z okresu II wojny światowej.

Paweł Brojek
Źródło: meczennicy.pelplin.pl

© WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Źródło: prawy.pl

Sonda

Wczytywanie sondy...

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną