„Wyzwoliciele” z Armii Czerwonej zakłuli go bagnetami. Ks. Paweł Chmielewski

0
0
0
/

Był kapłanem w warmińskich parafiach. Opiekował się wiernymi, wspierał najbiedniejsze rodziny. Przeżył okupację niemiecką, niedane mu jednak było przetrwać nadejścia sowietów. Zmarł śmiercią męczeńską 22 stycznia 1945 r.


Paweł Chmielewski urodził się 5 stycznia 1889 r. w Unieszewie pod Olsztynem, w rodzinie wiejskiego nauczyciela. Po ukończeniu szkoły powszechnej uczęszczał do gimnazjum w Braniewie. W 1909 r. zdał maturę i rozpoczął studia w tutejszym seminarium duchowym. Święcenia kapłańskie przyjął 28 lutego 1915 r.

Został skierowany do Biesowa, gdzie przez 13 lat był wikariuszem w tamtejszej parafii. W międzyczasie pod koniec I wojny światowej został wcielony do armii niemieckiej. Pracował w wojskowej służbie sanitarnej i jako kapelan wojskowy w Gąbinie.

Wiosną 1928 r. został proboszczem parafii Klebark Wielki. Angażował się w życie parafian, zwłaszcza tych najbiedniejszych i potrzebujących. Wspomagał młodych, którzy zakładali rodziny. Dzieciom z ubogich rodzin kupował buty i ubrania do Pierwszej Komunii. Starał się łagodzić antagonizmy między Polakami i Niemcami.

W styczniu 1945 r. na tereny Warmii i Mazur wkroczyła Armia Czerwona, a wraz z nią terror, gwałty i grabieże. Zagrożeni byli także duchowni, a wśród nich ks. Chmielewski, który wszystkie cenne naczynia liturgiczne ukrył na terenie jednego z gospodarstw.

22 stycznia sowieci wtargnęli na plebanię. Chcąc zdobyć informacje o ukrytych przedmiotach, rozpoczęli tortury, przebijając kapłana bagnetami. Po długotrwałych męczarniach wyrzucono go jeszcze żywego przez okno na schody, gdzie zastrzelił go jeden z czerwonoarmistów.

Mieszkańcy Klebarka Wielkiego pochowali go obok figury Matki Boskiej, stojącej naprzeciw domu parafialnego. Nastąpiło to dopiero po kilku dniach, bo sowieci nie wyrażali zgody na pogrzeb.

W 2007 r. metropolita warmiński arcybiskup Wojciech Ziemba otworzył proces beatyfikacyjny dotyczący męczenników drugiej wojny światowej - ofiar hitleryzmu i komunizmu. Wśród 28 księży warmińskich, jednej siostry zakonnej oraz 5 osób świeckich, znalazł się ks. Paweł Chmielewski.

Paweł Brojek
Źródło: klebarkwielki.pl

© WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Źródło: prawy.pl

Sonda

Wczytywanie sondy...

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną