Franciszek weźmie udział w szczycie G7 i wypowie się na temat sztucznej inteligencji

0
0
24
Franciszek
Franciszek / Pixabay

Papież Franciszek weźmie udział w czerwcowym szczycie G7, aby mówić o etyce sztucznej inteligencji, ogłosiła w piątek włoska premier Giorgia Meloni.

Szczyt Grupy Siedmiu (G7) krajów uprzemysłowionych odbędzie się w południowo-włoskim regionie Apulia w dniach 13-15 czerwca i zgromadzi przywódców Wielkiej Brytanii, Kanady, Francji, Niemiec, Włoch, Japonii i Stanów Zjednoczonych.

Meloni, która będzie przewodniczyć szczytowi, powiedziała w wiadomości wideo 26 kwietnia, że papież Franciszek przyjął jej zaproszenie do udziału w sesji szczytu na temat sztucznej inteligencji.

"To pierwszy raz w historii, kiedy papież będzie uczestniczył w pracach G7" - powiedziała Meloni.

"Jestem przekonana, że obecność Jego Świątobliwości wniesie decydujący wkład w określenie ram regulacyjnych, etycznych i kulturowych dla sztucznej inteligencji" - dodała.

Watykan był mocno zaangażowany w rozmowy na temat etyki sztucznej inteligencji, organizując dyskusje na wysokim szczeblu z naukowcami i dyrektorami technicznymi na temat etyki sztucznej inteligencji w 2016 i 2020 roku.

Papież gościł w Rzymie prezesa Microsoftu Brada Smitha, dyrektora wykonawczego IBM Johna Kelly'ego III, a ostatnio Chucka Robbinsa, dyrektora generalnego Cisco Systems, z których każdy podpisał watykańskie zobowiązanie do etyki sztucznej inteligencji, Rome Call for AI Ethics.

Rzymskie wezwanie, dokument Papieskiej Akademii Życia, podkreśla potrzebę etycznego wykorzystania sztucznej inteligencji zgodnie z zasadami przejrzystości, integracji, odpowiedzialności, bezstronności, niezawodności, bezpieczeństwa i prywatności.

Papież Franciszek wybrał sztuczną inteligencję jako temat swojego orędzia pokojowego z 2024 r., w którym zalecił światowym przywódcom przyjęcie międzynarodowego traktatu regulującego rozwój i wykorzystanie sztucznej inteligencji.

Papież założył Fundację RenAIssance w kwietniu 2021 r. jako watykańską fundację non-profit w celu wspierania antropologicznej i etycznej refleksji nad nowymi technologiami w życiu człowieka.

 

Źródło: CatholicAgencyNews

Sonda

Wczytywanie sondy...

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną